Endülüs

Siz de yaşam ve yatırım danışmanınızın her taşın altını tanıdığı bir yerde kendinizi daha güvende hissetmez misiniz?

“Zil, şal ve gül. Bu bahçede raksın bütün hızı…

Şevk akşamında Endülüs üç defa kırmızı…”

Özellikle 40 yaş üzeri çoğumuzun aklına ilk önce bu dizeler gelir Endülüs sözcüğünü duyduğumuzda. Peki neresidir bu meşhur sihirli yer?

Konum

İspanya bazı temel konularda merkezi hükümete ve Krala bağlı olan 17 özerk bölge ve 2 özerk şehirden oluşuyor. Endülüs de bu özerk bölgelerden en güneyde olup, Akdeniz’e, Cebelitarık Boğazı’na ve Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunanı. Eyalet başkenti Sevilla, diğer şehirleri Almería, Granada, Málaga, Jaén, Córdoba, Cádiz  ve Huelva.

Üzerinde yüzlerce yıl farklı ırk ve dinlerden toplumlar birlikte yaşamış. Topraklarından gelip geçmiş olan tüm medeniyetlerin renklerini, tatlarını, ezgilerini harmanlayıp güneşte pişirmiş kadim bir kültürün ve aynı anda hem hem kanı kaynayan hem de hafif miskin, aklından geçeni dilinden sakınmayan insanların yurdu Endülüs.  

Coğrafi avantajlar

Herşeyden önce, 853 km kıyısı ile deniz severler için ideal bir yer. Bu bölgede hem uzun ve güzel plajlar hem de modern ve donanımlı yat ve yolcu limanları bulunuyor. 

Endülüs’te yıl boyunca yüzme, rüzgar ve dalga sörfü, dalış, yelken sporu gibi aktiviteler yapabileceğiniz gibi, denizin ve sahilin tadını da kendi tarzınızda, gönlünüze göre çıkarabilirsiniz.  

Endülüs, doğa tutkunları için de harika bir yer. Granada’ya bir saat mesafede Sierra Nevada Dağlarında kayak, Cazorla, Magina, Alpujarras, Malaga dağlarında doğa yürüyüşü, bisiklet sporu, dağcılık, rafting gibi onlarca spor yapabilirsiniz.

Endülüs’te ayrıca size tüm yolculuklarınızda eşlik edecek zeytinlikler, yılın ilk aylarından baharın sonuna kadar pembe beyaz süslenen badem ağaçları, lavanta tarlaları gibi harika manzaralar da var tabii ki…

Ilıman iklimin, doğal çeşitlilik dışında bir başka hediyesi de insanların yıl boyunca büyük ölçüde açık havada vakit geçiriyor olması, deyim yerindeyse ‘sokakta sosyalleşmesi’dir. 

Böylelikle nerede olursanız olun, günün her saati mutlaka keyifle bir kahve içebileceğiniz ya da tapas atıştırabileceğiniz bir köşe bulabilir, her mevsim çeşitli bahanelerle düzenlenen sokak eğlencelerine denk gelebilirsiniz.

Ekonomik avantajlar

Gelelim parasal konulara… 

Endülüs bölgesi, gelişmekte olan bir ekonomiye sahip. Bunun sosyal ve ekonomik refah açısından bazı dezavantajları olduğunu inkar edemeyiz; ancak sayısız avantajı olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Bu avantajları iki grupta toplayabiliriz;

Birincisi yeni bir yaşama başlamak isteyen biri için hala uygun fiyatlı fırsatlar sunabilmesi. 

Ülkenin ve Avrupa’nın geneline göre çok daha düşük bütçelerle yatırım yapabilir veya mütevazi bir gelirle kaliteli bir yaşam standardı elde edebilirsiniz. 

Burada az önceki “hala” sözcüğüne tekrar vurgu yapmak gerek, çünkü hem hızla gelişen turizm hem de özellikle pandemi sonrasi yoğun bir “dijital göçebe” akını ve yeni yeteneklerin gözdesi haline gelmesiyle dijital teknoloji, inovasyon, startup  dünyasının önemli merkezlerinden biri olma yolunda çok hızlı bir şekilde ilerliyor. 

Bunun yanında Endülüs’teki coğrafi çeşitlilik hem tarımsal hem endüstriyel yatırım konusunda çok geniş ve farklı olanaklar da sağlıyor.

İkinci önemli avantaj grubu da son dönemde hem merkezi hükümetin hem de yerel hükümetin Endülüs’e yeni yetenekler ve yatırımlar çekmek için ciddi bir seferberlik başlatmış olması ile ilgili. 

Bu bağlamda yılda birkaç kez gıda tarımı, turizm, yenilenebilir enerji, biyomedikal teknoloji, lojistik gibi alanlarda projeleri olan firmalara yeni kolaylık ve destek paketleri açıklanıyor, yenilikçi fikirlerin hayata geçirilebilmesi için ulusal ve uluslararası yatırım fonları bölgeye yönlendiriliyor. 

Eğer hala Endülüs’ün sizin için doğru yer olabileceğine ikna olmadıysanız bize yazın, önce sizi dinleyelim, sonra size ve ihtiyaçlarınıza özel çözümler önerelim.

Spain Experts firmasını, en iyi tanıdığımız bölge olduğu için Endülüs’te kurduk. Yaklaşık yirmi yılda edinilmiş yerel deneyim ve bilgileri, bölgenin en iyi yasal ve finansal danışmanlık uzmanı profesyonelleri ile işbirliği içinde yenilikçi ve pratik, neslimizin ihtiyaçlarına uygun şekilde sizlere sunuyoruz.

Create a website or blog at WordPress.com