Jaén

Jaén, Madrid’ten güneye doğru inerken Endülüs’e giriş noktasıdır. Bu il, zeytinciliği, doğal parkları ve gastronomi turizmi ile tanınmaktadır. 

Jaén, dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisidir. İl sınırlarında 60 milyon zeytin ağacı ekilidir ve dünyanın zeytinyağı ihtiyacının yarısına yakınını bu bölge karşılar. 

Haliyle Jaén’de zeytin ağaçlarıyla kaplı geniş araziler, tipik Endülüs köyleri ve zeytinyağı müzeleri en çok göreceğiniz şeylerdir. Ancak hepsi bu değil. 

Jaén bölgesinin en önemli doğal güzelliklerinden biri Sierra de Cazorla’dır. Bu dağlık alan, İspanya’nın en büyük doğal parkıdır ve çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sierra de Cazorla’da yürüyüş, bisiklet, rafting, kano gibi sporlar yapabilir, şelaleler, göller, mağaralar ve kaleler gibi manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. 

Cazorla dışında Jaén il sınırlarında her biri görmeye değer 3 dağ sırası daha bulunur: Segura, Mágina ve Andújar. 

Jaén şehri, aynı zamanda konumu itibariyle de avantajlı bir yerdir. Jaén’den arabayla en fazla 3 saat yolculuk yaparak Madrid, Malaga, Granada şehirlerine ister turistik ziyaret ister iş toplantısı için rahatça ulaşabilir veya bir buçuk saatte kendinizi Akdeniz’in berrak sularına bırakabilirsiniz. 

Jaén özellikle yaşadığı yerde eğitim, alışveriş, sağlık, eğlence gibi tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hem de tüm bunlara araç kullanmaya gerek duymadan, kentin bir ucundan diğerine bir saatten az zamanda yürüyebilme imkanı ile sahip olmayı tercih eden “şehir değil büyük ve konforlu kasaba” severler için ideal bir yaşam sunar.

Üstelik bu özelliği hem yaşam hem de yatırım maliyetleri açısından büyük bir avantaj sağlar. 

Create a website or blog at WordPress.com