Oturum ve Çalışma İzinleri

Eğer ülke değiştirmeyi düşünüyorsanız  ve yaşayacağınız yerde lezzetli yemekler, tüm yıl boyunca güneş, canlı bir atmosfer, tarih boyunca farklı kültürlerin harmanıyla oluşmuş bir toplum/sosyal yaşam, sizi sürekli şaşırtacak deniz, dağ ve her türden muhteşem manzaralar ve sosyal haklar arıyorsanız İspanya’da ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. 

İspanya’da yeni bir yaşama başlamak ya da geleceğe yönelik bir yatırım yapmak istiyorsanız, bize yazın, sizin için en uygun yol haritasını birlikte çıkaralım. Dilerseniz tüm işlemlerinizi sizin adınıza takip edelim.

Uzmanlık alanımızdaki İspanya oturum izni türleri; Yatırımcı Vizesi, Emekli Vizesi, Girişimci Vizesi, Serbest Meslek Vizesi ve Dijital Göçebe Vizesi. Aşağıda her biri ile ilgili temel bilgileri bulabilirsiniz. Bunlardan birinin size uygun olabileceğini düşünüyorsanız, ilk adımı atmışsınız demektir. Yolun geri kalanını planlamak için bizi hemen arayabilirsiniz! 

Yatırımcı Vizesi – Golden Visa

Golden Visa programı (yani yatırımcılar için oturum izni),  İspanya’da önemli bir yatırım yapmak isteyen Avrupa Birliği dışından tüm vatandaşlar için oluşturulmuş özel bir oturum izni türüdür. Bu oturum izni, İspanya’da başlangıçta 3 yıl yaşamanıza ve çalışmanıza izin verir ve daha sonra 5 yıllığına (orijinal yatırımınızı sürdürdüğünüz sürece) yenilenebilir. Bu izne başvurmak için gerekli koşullar şunlardır:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Hem İspanya’da hem de son 5 yılda ikamet ettiğiniz başka bir ülkede sabıka kaydınının bulunmaması
  • İspanya’da geçerli kapsamlı özel sağlık sigortasının bulunması
  • Kendini ve eğer varsa kendisiyle birlikte gelecek olan aile bireylerini desteklemek için yeterli mali güce sahip olmak
  • İspanya’da en az 500.000€ değerinde gayrimenkul yatırımı yapmak

İspanya’da Yatırımcı Vizesine hemen başvurmak için bize yazın!

Çalışma Amacı Olmayanlar İçin Oturum İzni – Emekli Vizesi

İspanyolcası ‘Permiso de Residencia No Lucrativa’ olan ve “çalışma (ya da kar) amacı olmayan oturum izni” diye çevirebileceğimiz bu izin türü, Türkler arasında daha çok Emekli Vizesi olarak tanınıyor. Zira bu vize İspanya’da herhangi bir ekonomik veya profesyonel faaliyette bulunmanıza (bir firmada çalışmak da dahil) izin vermiyor. 

Ancak, maddi durumunuz elverişli ise burada yalnız ya da ailenizle birlikte yaşamanıza ve Schengen Bölgesi”nde tek seferde 90 güne kadar özgürce dolaşmanıza olanak sağlıyor. 

Bu vize, ilk başvuruda 1 yıllık olarak verilir. Daha sonra, her yenileme 2 yıl sürecek şekilde, izni art arda 2 kez yenileme ve sonrasında 5 yıllık uzun süreli izne çevirme seçeneğiniz var. 

Teorik olarak, ilk yılın sonunda izninizi başkasının yanında ya da kendi adınıza çalışma iznine çevirebilme hakkınız olsa da, uygulamada bu oldukça zor olabiliyor. 

2023 yılı için ilk başvuruda göstermeniz gereken maddi kaynak başvuru sahibi için en az 28.800€ ve her bir aile bireyi için buna ek 7.200€.

İspanya’da Emekli Vizesine hemen başvurmak için bize yazın!

Girişimci – Startup Vizesi

Geçtiğimiz yılın sonunda yayınlanan ve bu yıl tam olarak yürürlüğe giren yeni Girişimcilik Yasası -ki Startup Yasası olarak da biliniyor- ve yine geçtiğimiz yıl sonunda Yabancılar Yasasında yapılan reform sayesinde artık İspanya da yeni yetenekler ve yeni nesil yatırımcıları ülkeye çekmek için birçok kolaylık sağlıyor.  

Bu kapsamda AB vatandaşı olmayan, ancak ülke ekonomisine kaydadeğer bir katkısı olabilecek, yenilikçi ve/veya yüksek teknoloji içeren bir projeyi İspanya topraklarında hayata geçirmek isteyen girişimciler için genel göç prosedürlerine tabi olmadan hızlı bir başvuru süreci ile alınabilecek ve ilk başvuruda 3 yıl geçerliliği olan yeni bir oturum izni türü oluşturuldu. 

İspanya’da Girişimci – Startup vizesine başvurabilmek için en önemli şart çok iyi hazırlanmış, ikna edici bir iş planınızın olması. Vize başvuru süreci hizmetine ek olarak, sizinle birlikte iş planınızı hazırlayabilir ya da mevcut planınız hakkında uzman görüşü sağlayabiliriz. 

İspanya’da Girişimci Vizesine hemen başvurmak için bize yazın!

Serbest Meslek İzni

Girişimci vizesi alabilmek için iş fikrinizin tamamen yeni olması ve henüz piyasada bulunmaması gerektirdiğinden , eğer ciddi bir yenilik getirmeyen bir şirket kurmak ya da mevcut firmanızı İspanya’ya taşımak  istiyorsanız, serbest meslek izni sizin için daha doğru bir seçenek olacaktır.

Serbest meslek izni, Avrupa Birliği dışındaki bir ülke vatandaşının İspanya topraklarında kendi işini kurmak veya bağımsız bir profesyonel olarak faaliyet göstermek istediğinde alması gereken çalışma iznidir. 

Serbest meslek izni başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için gerekenler içinde en önemlisi şu üçünün çok iyi hazırlanmış olmasıdır:

İş planı

İşinizi başlatmak için yeterli yatırım kanıtı

Başvuru sahibinin yeterliliği

Vize başvuru süreci hizmetine ek olarak, sizinle birlikte iş planınızı hazırlayabilir ya da mevcut planınız hakkında uzman görüşü sağlayabiliriz. 

İspanya’da Serbest Meslek Vizesine hemen başvurmak için bize yazın!

Dijital Göçebe – Freelancer – Uzaktan Çalışma Vizesi 

Yabancı ya da Türk bir şirket için İspanya’da uzaktan çalışmayı veya İspanya dışındaki müşterilerinize  serbest çalışan (freelancer) olarak hizmet vermeyi planlıyorsanız dijital göçebeler için yeni yasayla oluşturulan Uzaktan Çalışma Vizesine başvurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta İspanyol müşterilerinize kestiğiniz fatura tutarının toplam cironuzun %20’sini geçmemesi.

Temel ticari koşul en az 1 yıldır faaliyet göstermekte olan bir yabancı şirket/müşteri ile başvurudan üç ay önce bir sözleşme yapılmış olması.

Kişisel koşullar ise, yabancı başvuru sahibinin bir iş sözleşmesi ile veya en az İspanya’daki asgari ücretin %200’ü olan  25.920 Euro’ya sahip olduğunu kanıtlayan bir banka hesap dökümüyle maddi yeterliliğini kanıtlaması gerekiyor. Ayrıca 3 yıllık iş tecrübesine sahip veya saygın bir akademik kurumdan mezun olmalı.

İspanya’da Dijital Göçebe Vizesine hemen başvurmak için bize yazın!

Create a website or blog at WordPress.com