İspanya’da Öğrenci Vizesi Alabilmek İçin Geçerli Eğitimler

Published by

on

Eğer İspanya’ya öğrenci vizesi başvurusu yapmayı düşünüyorsanız, okumaya devam edin. Çünkü bu izin için en önemli koşullardan biri, İspanya’daki bir eğitim kurumuna veya üniversiteye kayıt yaptırmış olmanızdır. Bu noktada birçok yabancının aklına gelen soru aynıdır: 

Hangi tür eğitimler kabul edilir? 

Öğrenci kartına başvurmak için sadece üniversite eğitimi mi gereklidir? Çevrimiçi eğitimler kabul edilir mi?

Bu yazıda, kabul edilen tüm eğitim türlerini ve başarıyla kartınızı alabilmeniz için sağlamanız gereken diğer koşulları inceliyoruz.

İspanya’da öğrenci vizesi almak için hangi tür eğitimler geçerlidir?

İspanya’da öğrenci vizesi almayı düşünüyorsanız, öncelikle bir kursa veya eğitim programına kayıt yaptırmış ya da bir eğitim kurumundan kabul almış olmanız gerekir.

Haklı olarak, tüm okul ve kursların geçerli olup olmadığı ve başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceği konusunda sorularınız olacaktır.

Birçok yabancı, öğrenci vizesi almak için sadece üniversite eğitiminin geçerli olduğunu düşünür. Ancak durum böyle değildir. Gerçek şu ki, aşağıda anlatacağımız 4 şartı sağlayan her eğitim kurumu kabul edilir.  

Genel olarak öğrenci vizesi için geçerli olan eğitimler şunlardır:

  • Mesleki eğitim kurumları
  • Sanat veya spor yüksekokulları
  • Dil kursları
  • Lisans 
  • Yüksek lisans
  • Doktora

Ayrıca, hem özel kurumlar hem de devlet okulları kabul edilmektedir.

Ancak, eğitim kurumunun yerine getirmesi gereken 4 temel koşul vardır.

Eğitim kurumunun sağlaması gereken 4 koşul

Öğrenci vizesi başvurusunu başarıyla gerçekleştirmek için kaydolmak istediğiniz eğitimi sunan eğitim kurumu aşağıdaki şartları yerine getirmelidir:

  • Öncelikle, eğitim kurumu, ulusal düzeyde İspanya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından veya bölgesel düzeyde Eyalet Hükümeti tarafından yetkilendirilmiş bir kurum olmalıdır.
  • Alacağınız eğitim haftalık en az 20 saat olacak şekilde tam zamanlı olmalıdır.
  • Bu eğitim, tamamlandığında bir resmi bir diploma ya da sertifika verebiliyor olmalıdır.
  • İspanyolca kursu ise, Instituto Cervantes tarafından akredite edilmiş bir kurum tarafından veriliyor olmalıdır. Diğer diller için ise benzer bir kurum tarafından akredite edilmelidir.

Eğer eğitim kurumu ve program bu gereksinimleri karşılıyorsa, sorunsuz bir şekilde öğrenci vizesi alabilirsiniz.

Bununla birlikte, eğer bu vize sonrasında İspanya’da kalmaya devam etmeyi düşünüyorsanız, eğitim kurumu seçerken dikkat etmeniz gereken önemli başka bir konu daha var.

Eğitiminizin bu listede olduğundan emin olun

Eğer İspanya’da uzun vadeli olarak kalmayı düşünüyorsanız öğrenci vizesini uzatmayı veya yenilemeyi bıraktıktan sonra başka bir ikamet kartına geçmek zorunda kalacaksınız.

Bu noktada yabancılar arasında oldukça yaygın olan bir seçenek iş arama vizesi almaktır. Bu vize, İspanya’da eğitimini tamamlamış yetişkinlere iş arayıp ülkeye uzun vadeli olarak yerleşebilmeleri için 1 yıllık süre tanıyan bir oturum iznidir.

Ancak, İspanya’da iş ararken ikamet etmenizi sağlayan bu bir yıllık kartı alabilmek için tüm eğitimler uygun değildir. Eğitimler, hükümet tarafından onaylanmış olan bir listede yer almalıdır. 

Listeye buradan ulaşabilirsin.

Online eğitimlerle İspanya’da öğrenci vizesi alabilir miyim?

İspanya’da eğitim için çevrimiçi formasyonun geçerli olup olmadığı da çok sık sorulan bir sorudur.

Ne yazık ki, cevap hayır.

Çünkü çevrimiçi olarak gerçekleştirilen herhangi bir kurs veya program İspanya’ya seyahat gerektirmez (kolaylıkla ülke dışından yapılabilir). Bu nedenle, İspanya’daki bir eğitim kurumunda okuyan bir öğrenci bile olsanız, bu tür bir oturum izni başvurusu, yabancılar bürosu tarafından reddedilir.

Başvuruyu İspanya’da doğrudan ilgili makama ya da kendi ülkenizde konsolosluğa yapmanız bu sonucu değiştirmez.

Bu nedenle, öğrenci vizesi için kayıt olacağınız eğitimin tamamen yüz yüze gerçekleşmesi  ve dolayısıyla İspanya’da fiziksel olarak bulunmayı gerektirmesi önemlidir.

İspanya’ya yerleşmek ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Spain Experts size hem karar ve başvuru sürecinde hem de yeni yaşamınızın ilk döneminde ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya hazır. 

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: