İspanya’da Yabancılar İçin 2023’te Yürürlülüğe Giren 12 Değişiklik

Published by

on

2023 yılı kuşkusuz İspanya’da göç ve vatandaşlık açısından büyük yenilikler getirdi. Bir önceki yılın sonunda değiştirilen Yabancılar Yasası  ve bu Ocak ayından itibaren yayınlanan bazı yönetmelikler ile, hem mevcut oturum izinlerinin şartlarında bazı kolaylıklar sağlandı hem de yeni oturum ve çalışma izinleri yürürlüğe girdi.

Bu yazıda, İspanya’da bir yabancı olarak kalıyor ya da taşınmayı düşünüyorsanız hayatınızı kolaylaştırabilecek 12 önemli yeni bilgiyi bulacaksınız. 

Emekli vizesi (no lucrativa) için IPREM ve maddi durum göstergesi arttı

Emekli vizesi olarak da bilinen  çalışma amacı olmayanlar için oturum izni (permiso de residencia no lucrativa) için en önemli koşul, yeterli mali kaynağa sahip olduğunu göstermektir.

Kesin miktar, çok sayıda sübvansiyon ve yardımda referans olarak kullanılan çoklu gelir göstergesi  IPREM’e bağlıdır.

2022 sonunda IPREM biraz yükseldi ve bu da no-lucrativa tipi oturum iznine başvurabilmek için  daha fazla maddi kaynak göstermenin gerekli olduğu anlamına geliyor.

2023 yılı itibariyle aylık IPREM 600€, yıllık ise 7.200€ oldu.

Bu durumda İspanya’da emekli vizesine başvuran kişinin gösterebilmesi gereken maddi kaynak miktarları şu şekilde:

  • İlk yıl için en az 28.800€ (IPREM’in %400’ü)
  • Başvuruya eklenen her aile üyesi için artı 7.200€ (IPREM’in %100’ü)
  • Yenileme sırasında – yenileme bir yerine iki yıl olduğu için– 57.600€ (IPREM’in %800’ü)

Torun yasası kapsamındaki vatandaşlık başvurularının çoğu işleme kondu

Demokratik Hafıza Yasası yoluna devam ediyor ve sürgüne gönderilmiş İspanyolların torunları olarak İspanyol vatandaşlığını talep etme hakkını kullanan çok sayıda aile var.

Yakın zamanda yabancılar ofislerine sadece bu konuya odaklanan memurlar atandı; bu sayede bu tür başvurular artık daha hızlı sonuçlanıyor.

Vatandaşlık sınavı için yeni soru bankası yayınlandı

Instituto Cervantes, İspanyol vatandaşlığı için gerekli olan sosyokültürel sınavın (CCSE) resmi sorularını her yıl kısmen ya da tamamen günceller.

2023 yılı soru bankası da yayınlandı. Soruların yaklaşık %25’i geçen yıldan farklı.

Sınava hazırlanmak için gerekli tüm bilgileri ve soru bankasını  içeren kılavuzu burada bulabilirsiniz.

Madrid’de göçmenlik prosedürleri için randevu sistemi değişti

Madrid göçmenlik bürolarından oturum izni başvurunuzu teslim edebilmek için  randevu almak son yıllarda tam bir kabus olabiliyordu. Bu yıl hem başvuru sahipleri hem de memurlar açısından süreci biraz rahatlatmak ve hızlandırabilmek için yeni bir sistem devreye girdi.

Yeni sistemde, gerekli belgelerin tamamını ve doldurulmuş başvuru formunu ekleyerek citaprevia_extranjeria.madrid@correo.gob.es adresine e-posta göndermeniz gerekiyor. İlgili birim size hem e-posta hem de sms olarak randevu onayınızı tarih ve saati ile birlikte bildiriyor.

Önemli bilgi: bu randevu talep etme yöntemi sığınma prosedürleri, ulusal polis prosedürleri, uzatmalar, yenilemeler veya AB yakını kartı başvurusu için geçerli DEĞİL!

Yabancı öğrenciler için yeni kolaylıklar sağlandı

Göçmenlik düzenlemelerindeki son reformun onaylanmasından belki de en çok yararlanan gruplardan biri öğrenciler oldu.

Yeni yönetmelik sayesinde İspanya’da eğitim vizesi, şüphesiz İspanya’ya yerleşmenin ve uzun süreli çalışma izni almanın en iyi yollarından biri haline geldi.

2023 itibariyle öğrencilere sağlanan imkanlar şunlar;

  • Herhangi bir ek işlem yapmaya gerek kalmadan doğrudan öğrenci vizesi ile yarı zamanlı çalışma imkanı
  • İş saatlerinizin ders programınız ile uyumlu olması koşuluyla haftada 20 yerine 30 saate kadar çalışabilme 
  • Öğrenim süresine bakılmaksızın öğrenim sonunda çalışma izninde değişiklik yapılması. Daha önce bunun için eğitim süresinin en az 3 yıl olması gerekiyordu.

 ÖNEMLİ NOT: Öğrenci vizesinden iş aramak için oturum iznine geçebilmek ancak belli eğitim türlerinde geçerli. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi  İspanya’da Öğrenci Vizesi Alabilmek İçin Geçerli Eğitimler LINK makalemizde bulabilirsiniz. 

Arraigo para la formación (Eğitim amacıyla köksalma) artık mümkün

Eğitim için Arraigo, İspanya’da ‘kaçak’ yaşamakta olan yabancıların yasal durumlarını düzenleyebilmeleri için harika bir seçenek haline geldi.

Şimdiden, İspanya’da en az 2 yıldır yaşamakta olan birçok göçmen istisnai koşullar nedeniyle bu oturum iznini elde etmek için eğitimlerine başladılar.

Bu sayede kişi sadece İspanya’da bir meslek eğitimi almakla kalmayıp, eğitimini tamamladıktan sonra oturumunu staj ve sonrasında da çalışma iznine çevirebilecek.

Aile birleşimi kolaylaştı

Bu yılın bir başka büyük yeniliği de bundan böyle İspanyol vatandaşlarının da genişletilmiş aile birleşimi (arraigo familiar) aracılığıyla başka ülke vatandaşı olan akrabalarını İspanya’ya getirebilecek olmaları.

Bu yeniliğin en önemli avantajı maddi imkan gösterme zorunluluğunu ortadan kaldırması.

Ama hepsi bu değil. Uygulamada tam bir kaos olan “65 yaş üstü yakınların başvuru sahibinin maddi yükümlülüğü altında olduğunu kanıtlama” kuralı da kalktı. Böylece başvuruların çok daha hızlı sonuçlandırılması bekleniyor.

Dijital göçebelere özel oturum izni  yürürlüğe girdi

İspanya’dan uzaktan çalışmak isteyen ve AB üyesi olmayan yabancılar artık Dijital Göçebe, diğer adıyla Uzaktan Çalışma oturum iznine başvurabiliyorlar. Bu vize, yeni Girişimciler Kanunu dahilinde yürürlüğe girdi. Başvurunun 20 gün içinde sonuçlanmasının yanı sıra sahibine büyük vergi avantajları da sağlıyor.

Bu izin ile ilgili genel bilgileri LINK sayfasında, da dijital göçebeleri ilgilendiren vergileri de LINK sayfasında ayrıntılı bir şekilde anlattık.

Girişimciler Yasası kapsamındaki oturum kartları ilk seferde 3 yıllık veriliyor

Girişimciler yasası uyarınca, 2023 yılından itibaren digital göçebelerin yanı sıra yatırımcı vizesi (golden visa), yüksek vasıflı çalışma izni, şirket içi transfer amaçlı ikamet veya araştırmacı olarak ikamet izni alan yabancılar da ilk başvuruda 2 yerine 3 yıllık kart alacaklar.

Arraigo social  koşullarına esneklik getirildi

Arraigo social (sosyal köksalma) başvurusu için gerekli olan iş sözleşmesine ilişkin şartlara bazı kolaylıklar getirildi.

Buna göre, 1 yıllık bir sözleşme yerine artık en azından asgari ücret tutarında maaş ödeyen bir sözleşme talep ediliyor ve ayrıca, hepsinin toplamı en az 30 saati buluyorsa farklı sözleşmelerin kullanılmasına da izin veriliyor. 

Eğer çocuğunuz varsa, haftada sadece 20 saat sözleşme de kabul edilebiliyor.

İspanyol vatandaşlık sınavı için yeni muafiyet formu

İspanyol vatandaşlığı için CCSE sınavına girmek zorunda OLMAYAN bazı gruplar vardır.

Örneğin, 70 yaşın üzerindeki kişiler ya da ortaokul ve/veya liseyi İspanya’da okumuş olanlar gibi.

Geçen yılın Kasım ayında bu muafiyete başvurmak için kullanılacak matbu form güncellenerek resmi gazetede yayınlandı. 

Serbest meslek primleri arttı

Eğer yabancıysanız ve kendi başınıza (autonomo olarak) çalışıyorsanız bu kısmı iyi okuyun.

Çünkü sadece SGK’ya ödemeniz gereken aylık katkı payı yükselmiyor, bu miktarın tanımlandığı sistem de değişiyor.

Daha spesifik olarak, artık ödemeniz gereken ücret yıl içinde elde etmeyi beklediğiniz gelire bağlı olarak değişecek. Yılın başında Vergi Dairesi’ne tahmini gelirinizi bildirmeniz gerekiyor.

Yıl sonunda beyanınızdan daha fazlasını kazandıysanız aradaki farkın gelirini ödemeniz gerecek; ve beklediğinizden daha düşük bir gelir elde ettiyseniz, geri ödeme talebinde bulunabileceksiniz.

Bu yeni uygulamanın tüm ayrıntılarını ve ne kadar ödemeniz gerektiğini öğrenmek için hazırlanmış simülatörü burada bulabilirsiniz.

İspanya’ya taşınmayla ya da mevcut yasal ve finansal durumunuzla ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey varsa bize yazabilirsiniz; uzman ekibimiz size memnuniyetle yardımcı olur. Spain Experts size hem karar ve başvuru sürecinde hem de yeni yaşamınızın ilk döneminde ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya hazır.

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: