İspanya ”Dijital Göçebe” (Digital Nomad) Uzaktan Çalışma Vizesi

Published by

on

Sonunda, birçok dijital göçebenin ve girişimcinin yıllardır beklediği şey gerçekleşecek. İspanya’da dijital göçebeler için uzaktan çalışma imkanı veren yeni vize Resmi Gazete (BOE)’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. 

İspanya’da uzaktan çalışmak isteyen yabancılar artık bu yeni oturum izni için başvurularını yapabilirler.

Aşağıda, bu yeni vize için neler gerektiğini, tüm vergi avantajlarını ve başvurmadan önce bilmeniz gerekenleri anlatan birçok yasal ipucu sunan eksiksiz bir kılavuz bulacaksınız.

Öyleyse, 3 aylık turist vizesi sınırlaması olmadan, mükemmel yaşam koşulları sunan bir ülkede uzaktan çalışmaya başlamak istiyorsanız okumaya devam edin!

Uzaktan çalışma vizesini düzenleyen yasa

2013 yılında İspanyol hükümeti, yabancı yetenekleri ve yatırımları İspanya’ya çekmeyi amaçlayan bir yönetmelik olan Girişimciler Yasasını yayınlamıştı. Bu yasayla, girişimciler için vize, yatırımcı vizesi ve diğer birçok ikamet seçeneği sunmuştu.

Ancak bu yasa yeterli olmadı.

Aynı dürtüyle ve çok benzer bir hedefle, hükümet şimdi bu yasaya ek yeni bir yönetmelik daha yayınladı, bu sefer daha çok startup’lara, yeni yeteneklere ve inovasyona odaklanıyor.

Piyasanın güncel ihtiyaçlarına çok daha uygun söz konusu bu yönetmelik, Startup Yasası olarak da adlandırılıyor.

Startup Yasasının belki de en önemli özelliklerinden biri uzaktan çalışanları ve dijital göçebeleri teşvik edip destekleyerek ülkeye yeni uluslararası yetenekler kazandırmayı da hedeflemesidir.

Bunu da dijital göçebeler için yeni oturum izni uygulamasıyla yapıyor.

İspanya’daki Dijital Göçebe Vizesi nedir?

İspanya’da dijital göçebe – uzaktan çalışma vizesi, Avrupa Birliği vatandaşı olmayanların İspanya’da yaşayıp uzaktan çalışmasına izin veren ve toplamda 5 yıl uzatılabilen bir oturum iznidir.

Uzaktan Çalışma ne demek?

Nihayet, İspanya’ya taşınmak ve yurtdışındaki bir şirkette çalışmaya devam etmek isteyen veya dünyanın herhangi bir yerinden müşterileri olan yabancılar, kâr amacı gütmeyen bir vizeye başvurmak zorunda kalmaksızın, ihtiyaçlarına tam olarak uyan bir oturum izni bulacaklar. 

Bu aslında bir çalışma izni değildir ve bir İspanyol firmada çalışmanıza izin vermez.

Nereden başvurabilirim?

Bu oturum izninin en büyük avantajlarından biri de iki tür  başvuru seçeneğinin olması.

Dilerseniz, İspanya’ya turist vizesi ile giriş yapıp burada doğrudan 3 yıllık oturum iznine başvurabilirsiniz.

Diğer seçenek ise İspanya’ya giriş yapmadan kendi ülkenizdeki konsolosluktan 1 yıllık vize almanıza ve ülkeye geldikten sonra bu  vizeyi 3 yıllık oturum kartına çevirmenize olanak tanır.

Bu yıllar vatandaşlık için sayılır mı?

Cevap evet. Bu kartla verilen ilk 3 yıl ve sonraki yenileme ile İspanya’da uzaktan çalışan olarak kalacağınız 5 yıl, hem İspanyol vatandaşlığı hem de daimi ikamet için sayılır.

Dijital Göçebe vizesi ile ailemi de yanımda getirebilir miyim?

Bu oturum izni, daha sonra inceleyeceğimiz vergi avantajlarının yanı sıra, eşinizi ve çocuklarınızı da aynı uygulamaya dahil etmenizi sağlayacak; böylece ailenizle birlikte İspanya’ya taşınabileceksiniz.

Başvuru ne kadar sürer?

Ancak hepsi bu kadar değil, çünkü Girişimciler Yasası gereği, eğer 20 gün içinde başvurunuza resmi bir yanıt gelmezse “idari sessizlik” olumlu sayılır ve başvurunuz kabul edilmiş olarak işlem görür. Bir çok oturum ve çalışma izni başvurusunun sonuçlanmasının aylarca sürdüğü göz önüne alındığında, bu çok ciddi bir avantajdır.

Ayrıca İspanya’da Dijital Göçebe – Uzaktan Çalışma vizesi ile Schengen bölgesi içinde özgürce hareket edebileceksiniz.

Acaba bu oturum iznine başvurmak sizin için doğru bir seçenek mi? İnceleyelim…

Dijital göçebeler için oturum izni şartları:

Şartların ayrıntılarına girmeden önce, bu izni alabilecek üç farklı yabancı profili olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

 • Şirketi başka bir ülkeden olup İspanya’ya seyahat etmelerine ve uzaktan çalışmalarına izin verilen çalışanlar
 • İspanya dışında bir ya da birkaç müşterisi olan serbest meslek sahipleri (freelancer)
 • Çevrimiçi faaliyetlerden elde edilen ancak İspanya dışında dağıtılan gelir kaynaklarına sahip olanlar

Bu nedenlerle, İspanya’da uzaktan çalışma istiyorsanız:

 • Çalıştığınız şirket/şirketler İspanya dışında olmalı.
 • İspanyol müşterilerden elde edilen gelirler, toplam cironuzun %20’sinden fazla olmamalı.
 • Başvurmadan en az 3 ay önceden beri şirketiniz için çalıştığınızı veya müşterileriniz için serbest çalıştığınızı kanıtlamalısınız.
 • En az 1 yıllık iş sözleşmeniz bulunmalı.
 • Başvuruyu tamamlamak için yeterli deneyime ve eğitime sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız. Bunun için ya başvurudan önce işinizle ilgili 3 yıllık deneyiminizi göstermelisiniz ya da prestijli bir eğitim kurumundan alanınızda lisans, yüksek lisans, mesleki eğitim veya işletme yüksek lisansı diplomanız olmalı.
 • Sabıka kaydınız olmamalı ve İspanya’ya giriş yasağınız bulunmamalı. 
 • Başvuru ücretini ödemelisiniz.
 • Tüm İspanya’yı kapsayan ve İspanyol Sosyal Güvenlik Kurumu ile aynı şartları sağlayan bir özel sağlık sigortası yaptırmalısınız.
 • Durumunuza göre, ya çalıştığınız firma ya da bireysel olarak siz Vergi Dairesine kayıt olmalısınız.
 • Asıl başvuru sahibi için en az 25.000 Euro’ya (SMI’nin %200’ü) ve diğer aile üyeleri için kişi başı 9.441 Euro’ya (SMI’nin %75’i) sahip olduğunuzu kanıtlayan banka hesap dökümü gösterebilmelisiniz. Alternatif olarak, aynı ekonomik tutarın sözleşme, maaş bordrosu, taşınan şirketin muhasebe belgeleri vb. yollarla da gösterilmesi mümkündür.

Son olarak, bir şirkette başkası için çalışmanıza veya serbest meslek sahibi olmanıza bağlı olarak bir farklılığa daha dikkat çekmek isteriz.

 • Yabancı bir şirkette çalışan olarak sözleşmeniz varsa, başvurunuzdan önce şirketin en az 1 yıldır faaliyette olması esastır. Buna ek olarak, bu şirket, konumunuz için uzaktan çalışmaya izin verdiğini ve bunun için size yetki verdiğini belgelemelidir.
 • Serbest meslek sahibiyseniz, İspanya dışında en az bir müşteri ile çalışıyor olmalısınız ve bunu, uzaktan çalışmanın belirtildiği iş sözleşmesi ile kanıtlamalısınız.

Başvurunuzu hemen yapmak ve sadece 20 gün içinde uzaktan çalışma vizenizi almak ister misiniz? Bizimle iletişime geçin size adım adım rehberlik edelim. 

Dijital göçebeler için vizenin vergi avantajları

Bu oturum izninin en cazip yönlerinden biri de sağlanan vergi avantajlarıdır. Dijital göçebe vizesi sahipleri, kendilerine özel vergi rejimi sayesinde vergiden tasarruf etmiş olacaklardır. 

Bu konuyu Dijital Göçebeler İçin Vergi Yükümlülükleri yazımızda ayrıntılı olarak anlattık. 

Yine de kısaca özetleyelim:

İspanya’da yerleşik olarak yaşayan vergi mükelleflerinin ödemesi gereken genel gelir vergisi yerine, yerleşik olmayanların yararlandığı vergi rejimi sayesinde çok daha az gelir vergisi ödeyeceksiniz.

Kısacası, optimize edilmiş yerleşik olmayan bir gelir vergisi rejimi aracılığıyla vergilendirileceksiniz.

Son 5 yıldır İspanya’da yaşamadıysanız; geliriniz üzerinden %48’e kadar ulaşan bir oran yerine yalnızca %24’lük sabit bir vergi oranı ödemenize izin verilecektir.

Vergi açısından yerleşik olmayan sayılmak için, oturum izninizi aldıktan sonraki 6 ay içinde İspanyol Vergi Dairesi’nde normal mükelleflikten farklı bir başvuru süreci başlatmanız gerekir.

Bu, Beckham Yasası ile benzeşen bir süreçtir.

Buna göre, işten elde ettiğiniz 600.000 €’ya kadar gelir için yalnızca %24 oranında vergiye tabi olacağınız gibi ayrıca servet vergisi ödemekten veya modelo720 olarak bilinen beyannameyi vermekten de muaf olursunuz.  

Son olarak, dijital göçebe vizesi sahipleri, birinci ve ikinci yılda pozitif vergi matrahıyla  IRNR’nin faizsiz olarak ertelenmesini talep edebilir.

Bu çok avantajlı vergi rejimi, dijital göçebe olarak ikametinizi sürdürdüğünüz sürece 5 yıl uzatılacak, daha sonra genel rejime geçilecektir.

Dijital göçebe vizesi ile İspanya’da çalışabilir miyim?

Şimdiye kadar, AB vatandaşı olmayan dijital göçebelerin İspanya’da oturum izniyle uzaktan çalışmasına nasıl izin verildiğini anlattık.

Bu, İspanya’da yabancı bir şirket için çalışmak anlamına gelse de, acaba bu izinle İspanya’da bir İspanyol şirket veya müşteri için çalışılabilinir mi?

Cevap evet, ancak bunun da koşulları var:

 • Bu vizeyi almanızı sağlayan yabancı şirketle ticari/sözleşmeye dayalı sabit bir profesyonel ilişkiniz olmak zorundadır.
 • İspanyol şirketi veya müşterisinden elde ettiğiniz gelir, toplam gelirinizin %20’sinden fazlası olamaz.

Bu yeni yasa ve yeni oturum izni ne zaman yürürlüğe girecek?

Aylarca bekledikten sonra…

İspanya’dan uzaktan çalışma için oturum izni nihayet 2023 baharında yayınlandı!

Bu, başvurunuzu artık UGE’den (Büyük Şirketler Birimi) başlatabileceğiniz ve hemen alabileceğiniz anlamına geliyor.

İspanya’da Dijital Göçebe – Uzaktan Çalışma vizesine nasıl başvurulur?

Her ikisi de UGE’ye yapılan iki başvuru seçeneğiniz vardır:

Kendi ülkenizdeki konsolosluğa başvurun

İspanya’ya girmek için 1 yıllık vize alacaksınız daha sonra buradan vizenizi 3 yıllık oturum kartına çevirebileceksiniz.

İspanya’da doğrudan başvurun

İspanya’da turist olarak bulunurken doğrudan başvurun ve 3 yıllık kartınızı alın. 

Her iki durumda da”hızlandırılmış” bir uygulamanın keyfini çıkaracaksınız, bu da 20 gün gibi kısa bir sürede bir yanıt alacağınız anlamına gelir.

İspanya’ya taşınmak için başvurabileceğiniz tüm oturum izni türleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi LINK bulabilirsiniz.

Dijital göçebe vizenizi almak ve başvurunuza BUGÜN başlamak istiyorsanız, bizimle iletişime geçin! Uzmanlardan oluşan ekibimiz, size adım adım rehberlik etmek ve başvuruyu sizin adınıza takip etmek için hizmetinizdedir.

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: