İspanya’daki Dijital Göçebeler İçin Vergi Yükümlülükleri

Published by

on

İspanya’da uzaktan çalışma imkanı veren Dijital Göçebe – Uzaktan Çalışma Vizesi ile ilgile genel koşullardan bahsetmiştik. Şimdi bu oturum izni türünü vergisel açıdan ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Dijital göçebeler  için yeni vizeyle birlikte sağlanan büyük avantajlardan biri, İspanya’da uzaktan çalışanların bazı vergi avantajlarından yararlanabilmesidir.

Bu avantajlar, genel vergilere kıyasla daha düşük sabit vergi oranı veya bazı vergileri ödememe gibi faydalar sunmaktadır.

Haklı olarak, İspanya’da uzaktan çalışan ya da çalışmayı planlayan bir yabancının vergilerle ilgili birçok sorusu olabilir, özellikle çifte vergilendirmeye ilişkin endişeler, vergi beyannameleri ve vergi ödemeleri gibi konularda.

Bu yazı, tüm bu sorulara cevap vererek size rehberlik etmeyi amaçlıyor. İspanya’da uzaktan çalışanlar ve dijital göçebeler için vergi avantajlarını tam olarak öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Aynı zamanda, dijital göçebelerin İspanya’da tabi olduğu vergi yükümlülükleri ilgili sorularınıza da yanıt bulacaksınız. 

Dijital Göçebelerin Vergi Mukimliğini Anlamak

Detaylı vergi oranlarına ve tüm avantajlara geçmeden önce, dijital göçebelerin ülke içindeki vergi kimlik durumunu pratik anlamda anlamamız gerekir.

Tüm geliri yurtdışında olsa dahi bir dijital göçebenin İspanya devletine vergi ödemesi gerekir mi?

Bu soruya cevap vermek için vergi ikameti (mukimlik) kuralını kullanacağız.

Bu kural, aşağıdaki 3 koşuldan HERHANGİ BİRİNİ sağlayan durumlarda yabancının İspanya’da vergi mukimi olarak kabul edileceğini belirtir:

 • Yılın 183 gününden fazlasını ülkede geçiriyorsa
 • Ana gelir kaynağı İspanya’da bulunuyorsa (şahsi ya da tüzel olarak)
 • Eşi ve/veya çocukları İspanya’da yaşıyorsa

Dijital göçebeler, vizelerini yenilemek istiyorlarsa en az 6 ay ülkede kalmak zorunda oldukları için teoride kaçınılmaz olarak vergi mukimi olurlar ve belli yükümlülükleri olur.

Bu yükümlülüklerin bazıları şunlardır:

 • İspanya’da ve diğer ülkelerde elde edilen gelirler için Gelir Vergisi Beyannamesi (IRPF) bildirmek ve ödemek
 • Eyaletler arasında küçük farklar olsa da genellikle  %50’ye kadar ulaşabilen aşamalı bir gelir vergisi oranına tabi olmak
 • Modelo 720 beyannamesi ile yurtdışı varlıklarını bildirmek

Ancak, dijital göçebeler artık burada yaşayıp göçmenlik açısından ikamet sahibi olsalar bile, vergi mukimi olmayabiliyorlar. 

Bu durumda, yukarıda bahsettiğimiz vergi yükümlülükleri tam olarak uygulanmıyor ve daha avantajlı koşullar geçerli oluyor.

Bunun sebebi dijital göçebelerin de artık  Beckham Yasası olarak bilinen özel vergi rejimine başvurabilmeleri.

Dijital Göçebeler İçin Beckham Yasası

İspanya’da yeni çıkan Girişimci -Startup- Yasası, bir dizi değişiklik getirdi. Bu değişiklikler arasında, Beckham Yasası’ndan yararlanma imkânı tanıyan durumların sayısının artması da var.

Beckham Yasası, ülkede 183 günden fazla geçirseniz bile vergi mukimi olmamanıza izin veren özel bir vergi rejimidir.

Vergi mukimliğinden bu şekilde muaf olmak, gelir vergisi oranının düşmesi ve diğer bazı vergilerden tamamen muaf olmak anlamına gelir.

Bu özel vergi rejiminden yararlanmak için en önemli koşul, kişinin son 5 yıl içinde İspanya’da yasal olarak ikamet etmemiş olması ve ülkeye iş nedeniyle taşınmış olmasıdır. Yeni yasa ile uzaktan çalışan profesyoneller de iş gereği taşınma koşulunu sağlıyorlar.

Bu koşulları sağlıyor ve yasadan yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken oturum izni olumlu kararı size tebliğ edildikten sonraki 6 ay içinde Vergi Dairesine başvuruda bulunmak.

Başvurunuz kabul edildikten sonra, “mukim olmayan mükellef” (no residente) olarak bu avantajlardan faydalanmaya başlarsınız ve başvurduğunuz yıl dahil toplamda 5 yıl boyunca bu durumu sürdürebilirsiniz. Ardından, genel vergi rejimine (residente) geçiş yapmanız gerekir.

Ancak, dijital göçebeler için tüm bu vergisel avantajlar nelerdir? Onları keşfedelim.

İspanya’da Dijital Göçebeler Ne Kadar Vergi Öder?

İspanya’daki uzaktan çalışanlar veya dijital göçebeler, sadece işle ilgili gelirlerine uygulanan sabit bir %24 oranında vergi öderler.

Ancak, gelirlerinin 600.000 €’dan fazla olması durumunda %48 oranında vergi ödemeleri gerekmektedir.

Bu durum kesinlikle avantajlıdır, çünkü aksi takdirde genel vergi rejimindeki aşamalı vergi oranı, %50’ye kadar çıkabilmektedir.

Bu sayede, vergi oranınız her zaman %24’te sabitlenir ve gelirlerinizin artmasıyla vergi miktarınız da artmaz. Bu da uzun vadede önemli bir tasarruf sağlar.

Üstelik, ayrıcalıklar bununla sınırlı değil.

Dijital göçebeler olarak, bu özel vergi rejiminden faydalandığınızda, başka vergisel avantajlardan da yararlanabilirsiniz. İşte bazı örnekler:

 • Modelo 720 beyannamesi doldurmanız ve İspanya dışındaki varlıklarınızı beyan etmeniz gerekmez.
 • Varlık vergisi ödemezsiniz.
 • Sermaye kazançları vergisi de azalır ve %19 ila %28 arasında değişken orana tabi olur.

Bu vergisel avantajlar, İspanya’yı uzaktan çalışanlar ve dijital göçebeler için cazip bir destinasyon haline getiriyor. Yüksek vergi yükünden kaçınmak ve işlerini daha verimli bir şekilde yürütmek isteyenler için bu fırsatlar önemli bir motivasyon kaynağı olabilir. 

Ancak, tam bir fikir elde etmek için hala cevaplamamız gereken bir soru var.

Dijital Göçebeler hem İspanya’da hem de yurtdışında vergi ödemek zorunda mı kalırlar?

Artık dijital göçebelerin doğru adımları izleyerek yalnızca %24 oranına gelir vergisi ödeyeceğini biliyorsunuz.

Dijital göçebeler, tanımları gereği İspanya topraklarından uzaktan çalıştıkları için gelirlerinin kaynağı İspanya değildir; toplam cirolarının en fazla %20’si İspanya kaynaklı olabilir.

Bu durumda akla şu soru geliyor: Uzaktan çalışan kişi gelirini elde ettiği ve/veya asıl vergi mukimi olduğu ülkede vergilerini ödedikten sonra bir de İspanya’da %24 daha mı ödeyecek?

Biliyoruz ki vergi konusu karmaşıktır ve bu tip durumlarda çifte vergilendirme riski ortaya çıkabilir.

Bu durumu yönetmek için ülkeler arasında çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları bulunmaktadır.

Çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları, aynı gelirin iki kez vergilendirilmesini önlemek veya azaltmak amacıyla iki ülke arasında (bu durumda İspanya ve gelirlerin oluştuğu ülke) imzalanan anlaşmalardır ve iki noktayı açıklığa kavuşturur:

 1. Öncelikle, kişinin gerçekte nerede ikamet ettiğini belirlemek için takip edilmesi gereken kurallar belirlenir ve bu sayede hangi vergi kurallarının uygulanacağına karar verilir.
 2. Çifte vergilendirme ve aynı vergiyi iki kez ödeme mağduriyetinin oluşmaması için uygulanabilecek muafiyet veya kredi gibi uygulamalar netleştirilir.

Böylece, eğer ülkeniz ve İspanya arasında bir Çifte Vergilendirmeyi Önleme anlaşması bulunuyorsa, vergileri iki kez ödemekten muaf olursunuz ya da bazı telafi haklarınız doğar.

Unutmayın ki, hemen her yasal konuda olduğu gibi, her durum özeldir ve birçok değişkene bağlıdır.

Bu nedenle, yapabileceğiniz en iyi şey, durumunuzu tam olarak analiz edip doğru adımları atabilmek için uluslararası vergi ve muhasebe konusunda bir uzmana danışmaktır.

İspanya’ya taşınmayla ya da mevcut yasal ve finansal durumunuzla ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey varsa bize yazabilirsiniz; uzman ekibimiz size memnuniyetle yardımcı olur. Spain Experts size hem karar ve başvuru sürecinde hem de yeni yaşamınızın ilk döneminde ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya hazır. 

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: