İspanya’da İş Kurarak Oturum İzni Alma

Published by

on

İspanya’da yaşamak ve kendi işinizi kurmak ya da mevcut işinizi taşımak istiyorsunuz.  Bunu için gerekli çalışma iznine nasıl başvurabileceğinizi, süreçte herhangi bir aksilikle karşılaşmamak ve ret cevabı almamak için neler yapmanız gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Öyleyse okumaya devam edin. Bu makalede tüm gereksinimlerinizi ayrıntılı olarak analiz edeceğiz ve süreci sizin için olabildiğince kolaylaştırıp en önemli ipuçlarını anlatacağız.

Serbest meslek izni nedir?

Serbest meslek izni, Avrupa Birliği dışındaki bir ülke vatandaşının İspanya topraklarında kendi işini kurmak veya bağımsız bir profesyonel (autonomo) olarak faaliyet göstermek istediğinde alması gereken çalışma iznidir.

Bu nedenle, yabancının kendi şirketini kurabilmesi için öncelikle bunu yapacak yasal ehliyeti kazanması gerekir. Yani kendi işletmenizde yasal olarak çalışabilmeniz için öncelikle çalışma izni başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Geçerliliği nedir?

Bu oturum izninin süresi başlangıçta 1 yıldır, çünkü ilk başvuruda geçici bir kart alırsınız.

Bu bir yıl sona erdiğinde, tüm gereksinimleri karşılamaya devam ediyorsanız ilk seferde 2 yıllığına yenileyebilirsiniz.

GÜZEL HABER: Bu yenileme geçen yıl sonunda yayınlanan yeni yasayla artık 2 yerine 4 yıllık olacak ve yenilenen kart, herhangi bir ekstra işlem yapmanıza gerek kalmadan ister başkasının yanında ister kendi adınıza çalışmanıza olanak sağlayacaktır.

Serbest meslek (cuenta propia) ve girişimci – startup vizesi  arasındaki farklar

Daha önce birçok yazımızda değindiğimiz gibi İspanya topraklarında kendi işini kurmak isteyen yabancının önünde iki seçenek var.

Ya Genel Göçmenlik Rejimi kapsamında, serbest meslek başvurusu yoluyla yapabilirsiniz ya da Girişimciler Yasası kapsamında girişimci olarak vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bunlar tamamen farklı iki prosedür ve şartları da farklı.

Fark ne? Nasıl seçilmeli?

Girişimci vizesi, büyük bir teknolojik bileşene sahip tamamen yenilikçi bir şirket yaratmak isteyen yabancılara yöneliktir.

Yani, benzersiz ve henüz piyasada olmayan bir şey kuracaksanız, büyük olasılıkla Girişimciler Kanunu’na göre oturum izninizi almanız gerekir.

Ancak, zaten düzenli olarak var olan herhangi bir faaliyet geliştirecekseniz (muhasebe veya dijital pazarlama gibi) veya piyasada zaten bulduğumuz bir iş kuracaksanız, o zaman serbest meslek sizin için doğru yol olacaktır.

Ve bu yazıda odaklandığımız şey serbest meslek sahibi olarak oturum ve çalışma izni alabilmek için izlemeniz gereken yol.

İspanya’da seerbest meslek iznine başvurabilmek için temel koşullar

Serbest meslek izninizi almak için 3 temel koşul var ve her biri çok önemli.

İş planı

En önemli şartlardan biri, kapsamlı bir iş planı geliştirmektir.  

Bu plan, yetkililerin sizin iş  fikrinizin gerçekçi ve uygulanabilir olup olmadığına ve yasal şartları karşılayıp  karşılamadığına karar vermesini sağlayacak olan temel belgedir.

Bu nedenle, bu iş planının dört dörtlük olduğundan emin olmak, başarılı bir başvuru sürecinin anahtarı olacaktır.

Neleri içermelidir?

Temel olarak işinizle ilgili her şeyin kapsamlı bir analizi olmalıdır, tam olarak hangi faaliyeti gerçekleştireceksiniz ve pazara ne gibi bir değer katacak, ayırt edici unsurları ve rekabet avantajları, hedef müşteriler kim olacak, nasıl yapacaksınız? onlara ulaşmak (pazarlama ve iletişim planı), işi sürdürmek için nasıl yeterli fon toplayacağınız (finansal projeksiyon), vb.

Burada ne kadar çok ayrıntı verirseniz o kadar iyi olur.

Ayrıca, iş planınızın ATA (Serbest Meslek Sahipleri Derneği) ve benzeri bir kurum tarafından onaylanması gerektiğini unutmayın.

İşinizi başlatmak için yeterli yatırım

Kesin olan bir şey var: Ne kadar küçük olursa olsun, herhangi bir işletmenin sıfırdan ayağa kalkabilmesi için mutlaka minimum bir yatırıma ihtiyacı vardır.

Bu yüzden, İspanya’da serbest meslek iznine başvurduğunuzda, işi başlatmak için yeterli finansmana sahip olduğunuzu göstermeniz beklenir. 

Finansmanın yasayla düzenlenmiş bir alt ve üst sınırı yoktur. Gösterilecek miktar, tamamen başlattığınız işin türüne ve gereksinimlerine bağlı olacaktır.

Örneğin, yapacağınız meslek için herhangi bir  bina veya gayrimenkule ihtiyacınız varsa onu satın almak veya kiralamak için yeterli paranız olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Bunu yaptıktan sonra da ülkede kendinizi kişisel olarak geçindirmek için finansal yeterlilik göstermenize gerek yok.

Daha önce IPREM’in %100’ünü göstermek zorunda olmanıza rağmen, göçmenlik düzenlemelerindeki reformdan sonra, göstermeniz gereken tek fon, profesyonel faaliyetin veya şirketin başlatılmasıyla ilgili olanlardır.

Başvuru sahibinin yeterliliği

Üçüncü temel koşul  bir çalışan olarak profiliniz ve deneyiminizle ilgilidir.

İşinizde veya şirketinizde gerekli olan iş faaliyetini yürütmek için yeterli eğitime ve/veya deneyime sahip olduğunuzu gösterebilmek çok önemlidir.

Bu eğitim ve deneyim, işletmenizin türü ve ihtiyaçlarıyla doğrudan bağlantılı olmalıdır.

Yani mesela yeme-içme ya da eğlence sektöründe bir yatırım düşünüyorsanız bu alanla doğrudan ilgili eğitim ya da deneyim özgeçmişinizde mutlaka yer almalıdır. 

Başvuru nereye ve nasıl yapılır?

Bu çalışma iznini kendi başınıza talep etmek genellikle uzun ve zorlu bir süreç olabilir.

Her şeyden önce, şu belgeleri hazırlamanız gerekir:

  • Pasaport
  • Adli sicil kaydı (noter onaylı çeviri ve apostil ile)
  • Sağlık raporu (noter onaylı çeviri ve apostil ile)
  • İş planı
  • ATA veya benzeri herhangi bir dernekten iş planınızla ilgili olur raporu
  • Başvuru formu EX-07

Bu belgeleri aldıktan sonra, şu anda yasal olarak ikamet ettiğiniz ülkedeki İspanyol konsolosluğuna teslim etmelisiniz.

Başka bir deyişle, talep yaşadığınız ülkeden başlatılır ve asla doğrudan İspanya’dan yapılmaz.

Bu konsolosluk, şirketi kuracağınız özerk bölgeye göre başvuruyu ilgili göçmenlik bürosuna havale edecektir.

Başvuru kabul edildikten sonra evraklar, vizenizi verecekleri konsolosluğa geri gönderilir ve vizenizi aldıktan sonraki 30 gün içinde İspanya’ya giriş yapabilirsiniz.

İspanya’ya girdikten sonra bağlı olduğunuz belediyeden ikametgah belgesi almalı ve ardından parmak izi vermek ve oturum kartınızı almak için Polis Karakolu Yabancılar Şubesinden bir randevu talep etmelisiniz.

Daha sonra, SGK ve Vergi Dairesine kayıt yaptırarak, serbest meslek sahibi olarak tüm kayıt sürecini gerçekleştirmelisiniz.

Çok sayıda şartı ve nüansı olan bir prosedür olduğu için tavsiyemiz, size adım adım tavsiyelerde bulunacak uzman avukatlardan oluşan bir ekiple çalışmanızdır. Bu, başvurunuzun başarıyla sonuçlanmasını ve oturum izninizi olabildiğince çabuk almanızı sağlayacaktır.

İspanya’ya taşınmayla ya da mevcut yasal ve finansal durumunuzla ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey varsa bize yazabilirsiniz; uzman ekibimiz size memnuniyetle yardımcı olur. Spain Experts size hem karar ve başvuru sürecinde hem de yeni yaşamınızın ilk döneminde ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya hazır. 

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: