İspanya’da oturum izni nasıl alınır?

Published by

on

Eğer ülke değiştirmeyi düşünüyorsanız  ve yaşayacağınız yerde lezzetli yemekler, tüm yıl boyunca güneş, canlı bir atmosfer, tarih boyunca farklı kültürlerin harmanıyla oluşmuş bir toplum/sosyal yaşam, sizi sürekli şaşırtacak deniz, dağ ve her türden muhteşem manzaralar arıyorsanız İspanya’da ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. 

Tüm bu özellikler İspanya topraklarına her yıl çok sayıda yabancının taşınmasına neden oluyor.

Aradığım ve yaşamak istediğim yer İspanya diyorsanız, ne yapmanız gerekiyor? 

İspanya’ya taşınmayı düşünüyorsanız, bu kılavuzda bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız. 

İspanya’da yaşamak, ikamet edebilmek için ne tür seçenekler var ve hangi adımların izlenmesi gerekiyor?

AB vatandaşı olan ve olmayanlar için İspanya’da oturum izni şartları neler? 

Oturum izni almak için başvuru süreci nasıl işliyor ve tam olarak yerine getirmeniz gereken gereksinimler neler? 

Tüm bunlar bu kılavuzda yer alıyor.

İspanya’da oturum izni almak için çok sayıda seçenek ve karşılanması gereken  pek çok şart göz önüne alındığında, bu soruların yanıtlarını bulmak göz korkutucu gelebilir. 

Ancak bu kılavuzu okuduktan sonra tüm şüpheleriniz ortadan kalkacak. İzlenecek tüm adımları kolayca anlayabilmeniz için durumunuza (ve ailenizin durumuna) en uygun oturum iznini bulmanıza yardımcı olacağız.

Bu bilgilerin dışında da yine de yardıma ihtiyacınız olursa, uzman ekibimiz, İspanya’da oturum izni almanız için size adım adım rehberlik etmeye hazır.

İspanya’da yaşamak için oturum izni almam gerekiyor mu?

Tüm seçeneklerinizi ayrıntılı olarak incelemeden önce, cevaplanması gereken ilk soru, ülkede kalmak için gerçekten oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekip gerekmediği. Çünkü gerekli OLMAYABİLİR!

Bu sorunun cevabı, iki gruba göre farklılık gösteriyor: AB vatandaşları ve AB vatandaşı olmayanlar.

Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) veya İsviçre vatandaşıysanız, yalnızca İspanya Kimlik Numarası (NIE) ve AB kayıt sertifikası almanız gerekiyor. Ülkede yasal olarak uzun süre kalmak için vize veya oturum iznine sahip olmanız gerekmiyor. Bu nedenle, AB vatandaşlarının İspanya’da yaşamak için oturum iznine ihtiyaçları YOK!

Ancak öte yandan, Avrupa Birliği vatandaşı değilseniz, ülkede yasal olarak çalışmak ve yaşamak için oturum izni almanız gerekiyor. Bu, daha uzun bir süreç ve yerine getirilmesi gereken daha fazla şart var -ki kılavuzumuzda bunları size açıklayacağız.

İspanya’da yaşamak için uyruğunuz ne olursa olsun, her zaman bir NIE numarasına sahip olmanız gerekiyor. Aslında İspanya’daki yaşamınız boyunca size eşlik edecek en önemli yasal unsurlardan biri bu; çünkü ülkede her türlü yasal faaliyeti yürütmek için bu numara zorunlu. Bir mülk satın almaktan bir işletme veya banka hesabı açmaya kadar her işlem için  NIE numarası gerekiyor 

İspanya’da kaç tür oturum izni var?

İspanya’yı ziyaret etmeyi veya İspanya’ya taşınmayı planlıyorsanız, ülkede yasal olarak kalmanıza izin verecek 4 farklı türde yabancı oturum izni veya yetki belgesi olduğunu bilmelisiniz.

Birini veya diğerini seçmek, İspanya topraklarında ne kadar süre kalmayı planladığınıza veya ülkede ne kadar süredir bulunduğunuza bağlı:

1. Kısa süreli vize

Kısa süreli vize veya Schengen vizesi (turist vizesi olarak da bilinir), AB üyesi olmayan vatandaşların İspanya’da 90 güne kadar kalmasına izin veriyor. Menşe ülkenize bağlı olarak, başvurmanız gerekmeyebilir ve başvurmadan İspanya’ya girebilirsiniz. Bu 90 gün sona erdiğinde, İspanya’da kalabilmek için normal oturum iznine geçmeniz gerekir. Ancak izinlerin büyük çoğunluğunun turist vizesi ile alınamayacağını unutmayın! Bu şu anlama geliyor, İspanya’ya kısa süreli vize ile gelip oturum izninizi daha sonra alamazsınız. Ancak, daha sonra inceleyeceğimiz bazı istisnalar var.

2. Geçici Oturum İzni

İspanya’da 90 günden fazla yaşamayı planlıyorsanız, geçici oturum izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Geçici ikametler 1, 2, 3 veya 5 yıl sürelidir (izne ve ilk ikamet mi yoksa yenileme mi olduğuna bağlı olarak). Ancak, ilk kartlar genel göçmenlik rejimi kapsamında genellikle 1 yıl, Girişimciler Yasası kapsamında ise genellikle 3 yıldır. Bu süre sona erdiğinde ve ilk şartları yerine getirdiğiniz sürece, geçici oturum izninizi iki yıl daha yenileyebilirsiniz. Öte yandan, yenilemek yerine farklı oturum tipine geçiş yapma imkanına da sahip olabilirsiniz. Ayrıca, tüm izinlerin İspanya’da çalışmanıza izin vermediğini bilmelisiniz.

3. Daimi ikamet

Oturum izniniz veya vizeniz ile İspanya’da 5 yıl kesintisiz yaşadıktan sonra artık yenilemek zorunda kalmayacaksınız. İspanya’da süresiz olarak yaşamanıza ve çalışmanıza izin verecek özel bir izin olan DAİMİ İKAMET (artık uzun süreli ikamet olarak adlandırılmaktadır) için başvurabileceksiniz. Ancak, bu 5 yıl kuralında yalnızca ikamet statüsü altında yaşanan yılların sayıldığını unutmayın. Öğrenci vizesi, gönüllü ya da stajyer statüsü ile kaldığınız süre daimi ikamet izni almak için sayılmaz.

Daimi ikamet almak için gerekenler basit: Sadece pasaportunuz, mevcut ikamet kartınız, doldurulmuş EX-11 formunuz, son 5 yıla ait adli sicil belgeniz ve ücretlerin ödendiğini gösteren belgeye ihtiyacınız var. Ve en önemlisi, herhangi bir yılda 6 aydan fazla ve 5 yıllık süre içinde toplamda 10 aydan fazla İspanya’dan ayrılmamış olmalısınız.

4. Vatandaşlık

İspanyol vatandaşlığına başvurmak istiyorsanız, genel kural, İspanya’da 10 yıldır ikamet etmiş olmanız gerektiğidir; ancak bu gereklilik bazı ülkeler ve durumlar için daha kısadır. Süreç oldukça uzun olabilse de İspanyol pasaportu almak, herhangi bir AB ülkesinde çalışmanıza ve 183 ülkeye özgürce seyahat etmenize olanak sağlıyor.

İspanyol vatandaşlığını almanın dört ana yolu var: İkamet yoluyla vatandaşlık, soy yoluyla vatandaşlık, evlilik yoluyla vatandaşlık ve çocuklarınız aracılığıyla vatandaşlık.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için İspanya’da oturum ve çalışma izinleri

Bahsettiğimiz gibi İspanya’da 3 aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, oturum izni başvurusunda bulunmalısınız. Şimdi, Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için mevcut olan farklı ikamet seçeneklerini ve bunların nasıl elde edileceğini adım adım ayrıntılı olarak inceleyelim:

Bu bölüm çok önemli, çünkü siz ve aileniz için doğru seçeneği belirlemek için tüm olasılıkları tam olarak anlamanız gerekiyor. Hangi iznin sizin özel durumunuza en uygun olduğunu keşfettikten sonra, onu almanızı sağlayacak özel şartları  araştırmaya başlayabilirsiniz.

Ancak farklı seçeneklere geçmeden önce, tüm izinleri düzenleyen iki ana göçmenlik yasası olduğunu belirtmeliyiz. Genel Göçmenlik Rejimi ve Girişimciler Yasası. Her yasanın kapsamında farklı izinler var. Şu veya bu yasa kapsamında oturum başvurusunda bulunmanın önemli sonuçları bulunuyor. Özellikle 14/2013 sayılı yasa kapsamındaki izinler doğrudan İspanya’dan talep edilirken, Genel Göçmenlik Rejimi kapsamındaki izin başvurularının kendi ülkenizden başlatılması gerekiyor.

Genel Göçmenlik Rejimi

Girişimciler Yasası • Normal çalışma izni
 • No-lucrativo – Çalışma amacı olmayan oturum izni
 • Öğrenci vizesi
 • İş arama vizesi
 • Staj vizesi
 • Arrago – Kök salma
 • Aile birleşimi
 • Tarjeta Comunitaria – AB Kartı
 • Golden Visa – Yatırımcı Vizesi
 • Girişimci – Start-Up Vizesi
 • Ar-Ge ve Öğretim Üyesi Vizesi
 • Şirket İçi Transfer Vizesi
 • Kalifiye İşçi Vizesi
 • Dijital Göçebe – Uzaktan Çalışma Vizesi


 1. Başvuru kendi ülkesinden
 2. Sonuç 3-6 ay içinde alınır
 3. Önce 1 yıllık verilir
 4. Bazı durumlarda birlikte başvuru yapılabilir
 1. İspanya’dan başvuru yapılabilir
 2. Hızlı Sonuçlanır (20 gün)
 3. Önce 3 yıl verilir
 4. Ulusal istihdam ve işsizlik verileri gözönüne alınmaz
 5. Hepsine birlikte başvuru yapılabilir

Emekli Vizesi – Çalışma Amacı Olmayanlar için (no lucrativa) Vize

Diyelim ki İspanya’da çalışmak istemiyorsunuz. Örneğin emeklisiniz, ya da bir yıllığına İspanya ve Avrupa’yı gezmek istiyorsunuz, herhangi bir ekonomik faaliyette bulunmadan yeni bir kültürle tanışmak istiyorsunuz. Bu tür durumlarda, Emekli Vizesi olarak da bilinen no lucrativa oturum izni sizin için en iyi seçenek olur. Bu vize için gerekenler çok basit:

 • İspanyol sosyal güvenlik sistemi ile aynı şartları sağlayan özel sağlık sigortası yaptırmalısınız.
 • Yeterli mali kaynağa sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız. Yasal mínimum yıllık 28.800€’dur, ancak konsolosluğunuza bağlı olarak bu miktar artabilir (ve hatta bir kira sözleşmesi gerekebilir).

Eğer halihazırda İspanya’da öğrenci olarak ya da başka bir tür oturum izni ile bulunmuyorsanız, bu vizeye sadece kendi ülkenizde bağlı olduğunuz konsolosluktan başvurabilirsiniz. 

Turist vizesi ile İspanya’da bulunurken emekli vizesi başvurusu yapmak mümkün değil.

Şartlar bu kadar açık ve süreç dolambaçsız olduğundan, no lucrativa her ülkeden yabancı için çok cazip bir seçenek ve Spain Experts olarak bizden de (Golden Visa ile birlikte)  en çok talep edilen danışmanlık konularından biri.

Girişimci – Startup Vizesi

Bir iş kurup aynı zamanda ikamet izni alabilir misiniz? Girişimci Vizesi ile evet. İspanya’da başlatmak istediğiniz proje, ülke ekonomisini ilgilendiren, yenilikçi ve yüksek teknoloji içeren bir projeyse, bu 3 yıllık vizeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Girişimci vizesi alabilmek için iş fikrinizin tamamen yeni olması ve henüz piyasada bulunmaması gerektirdiğinden , eğer ciddi bir yenilik getirmeyen bir şirket kurmak istiyorsanız, , serbest meslek izni sizin için daha doğru bir seçenek olacaktır.

Girişimci- Startup vizesi için en önemli şart; bir iş planınızın olması. Nasıl finansman sağlayacağınız, operasyonel işleyişin nasıl olacağı, bir pazarlama planı ve İspanya ekonomisi için nasıl istihdam yaratacağınızı belirtmeniz gereken bir iş planı geliştirmeniz  gerekiyor. Spain Experts, İspanya’da şirketinizi kurup kaydettirmeniz ve oturum izni almanızı sağlayacak iş planını yazmanız için tüm adımlarda size yardımcı olabilir.

Öğrenci vizesi

İspanya’da lisans, yüksek lisans, veya doktora eğitimi mi almak istiyorsunuz? Bir İspanyolca kursuna başlamak veya belirli bir sektör için mesleki eğitiminizi tamamlamak mı istiyorsunuz? O halde Öğrenci Vizesi tam size göre. Bu vize, AB üyesi olmayan vatandaşların İspanya’da okumasına izin veriyor. Üstelik 2022 yasa değişikliği sonrası öğrenci vizesi ile haftada 30 saate kadar çalışabilir, staj yapabilirsiniz.

Bu vizeye kaldığınız ilk 60 gün içinde doğrudan İspanya’dan turist olarak başvurabileceğiniz için başvuru süreci de oldukça avantajlı.

Buna ek olarak, genellikle öğrenci olarak İspanya’ya girmek, uzun süreli kalmak için mükemmel bir köprüdür. Bunun nedeni, eğitiminizi tamamladıktan sonra karmaşık çalışma vizesi şartlarını ortadan kaldırarak çalışma iznine kolayca geçiş yapılabilinmesi.

Öğreniminiz sırasında bir iş bulamazsanız, İş Arama Vizesi için başvurabilirsiniz. Bu iş arama izni, İspanya’daki yabancı öğrencilerin kalış sürelerini iş aramak veya kendi şirketlerini kurmak için iki yıla kadar uzatmalarına olanak tanır. Öğrenci, iş arama izni başvurusu sırasında eğitimini tamamlamış olmalı ve bu izni, öğrenci vizesinin sona ermesinden 60 gün önce veya 90 gün sonra talep etmelidir.

Staj için oturum izni

Son 2 yılda 6. seviyede veya daha yüksek seviyede (üniversite derecesi, yüksek lisans veya doktora) eğitimini tamamlamış veya halen öğrenim görmekte olan öğrenciler, staj yapmak için Öğrenci Vizesinden bu ikamet tipine geçebilirler. Bu oturum izni, staj sözleşmesi veya anlaşması ile alınır ve stajlar, yapılan yüksek öğrenim ile aynı kapsam ve nitelik düzeyinde olmalıdır. Sözleşme veya anlaşma yapıldıktan sonra yabancı, kalıcı oturum izni elde edilene kadar yenilenebilen serbest meslek oturum iznine geçebilir.

Araştırmacılar için Vize

Bu vize, araştırmacılar ve biliminsanları için tasarlanmış özel bir ikamet izni türü. Bir Ar-Ge merkezinde çalışmak veya araştırma yapmak için İspanya’ya seyahat eden kişiler için tasarlanmış. Ayrıca üniversiteler veya yüksek öğretim merkezleri tarafından işe alınan öğretim üyelerini de kapsıyor. Bu izin 3 yıl veya araştırma sözleşmesine eşdeğer bir süreye sahip. Doğrudan İspanya’dan (veya menşe ülkenizden) talep edilebilmesine rağmen, başvurunun mutlaka sözleşmeli araştırma kurumu tarafından başlatılması gerekiyor. Başvurular ilgili bakanlığın elektronik sistemi üzerinden tamamen çevrimiçi olarak yapılıyor.

Çalışma izni

İspanya’da normal bir çalışma izni almak oldukça karmaşık bir konudur ve bu nedenle her zaman alternatiflerinden birine bakmanızı da öneririz. Durumunuza, profesyonel profilinize ve sahip olduğunuz iş teklifine bağlı olarak alabileceğiniz farklı çalışma izni türleri var. Her birinin kendine özgü şartları ve başvuru süreci bulunuyor:

Düzenli (normal) çalışma izni, menşe ülkenizden talep edilmelidir. Bu tür çalışma izinleri için sadece resmi meslek açığı listesine dahil olan belirli iş pozisyonları  için geçerlidir; ki bu da alınmasını oldukça zorlaştırıyor. Başvuruyu müstakbel işvereninizin sizin için, siz kendi ülkenizdeyken yapması gerekir çünkü doğrudan İspanya’dan başvuramazsınız. Bu çalışma izni Başkası İçin (Cuenta Ajena) olarak adlandırılıyor.

Yönetici olarak veya yüksek teknik bir pozisyonda bir iş teklifi aldıysanız, oturum iznini alma prosedürü, Yüksek Vasıflı (Kalifiye) İşçi olarak izin alarak İspanya’dayken başlayabilir. Başkası için çalışma izninden çok daha hızlı alınabilen bu vize için ücret teklifinin yıllık en az 50.000€ olması gerekiyor.

Şirket İçi Transfer vizesi, çalışmaya devam etmek veya eğitim almak için İspanya genel merkezine taşınması gereken çokuluslu şirketlerin çalışanları için tasarlanmıştır.

AB Mavi Kartı da Kalifiye İşçi vizesine benzer şekilde, Avrupa Birliği’nin tüm ülkelerinde çalışmanıza olanak sunar.

AB Kartı (İspanyolların eşleri ve diğer aile bireyleri için)

Tarjeta Comunitaria olarak bilinen bu göçmenlik prosedürü kapsamında, İspanya’da yaşayan İspanyollar ve diğer Avrupa Birliği vatandaşları, AB üyesi olmayan eş ve akrabalarını yanlarına alabilirler.  Çoğunlukla AB kartına evlilik ya da resmi birlikte yaşama (pareja de hecho) yoluyla eşler başvuruyor ancak Avrupa Birliği vatandaşının ebeveynleri ve çocukları da bu oturum ve çalışma iznini alma hakkından yararlanabiliyorlar. Doğrudan turist olarak başvuru yapılabiliyor ve ülkede çalışmanıza da izin veren 5 yıllık bir oturum kartı veriliyor.

Aile Birleşimi (Yabancıların eşleri ve diğer aile bireyleri için)

Aile birleşimi süreci aracılığıyla, İspanya’da geçerli bir izinle en az bir yıldır  ikamet etmekte olan AB dışı yabancılar da anne, baba, eş ve çocukları ile aile birleşimi talebinde bulunabiliyor. Bu ikamet kartı, aile bireyinin ülkede yaşamasına ve çalışmasına olanak veriyor. Aynı şekilde, bir AB ya da İspanya vatandaşı, üçüncü ülke vatandaşı olan bir uzak akrabasını bu izin kapsamında yanına alabiliyor.

Başvururken, İspanya’da yeterli barınma koşullarına  ve her zaman olduğu gibi yeterli mali durumu sahip olduğunuzu göstermelisiniz. Ancak bununla kalmıyor. Yanınıza almak istediğiniz kişiyle olan aile bağınıza ve sizin yasal durumunuza göre şartlar farklılık gösteriyor. Dilerseniz bize yazarak ya da yazının sonuna yorum bırakarak bize bu konudaki sorularınızı iletebilirsiniz.

Dijital Göçebe – Uzaktan Çalışma Vizesi

Yabancı bir şirket için İspanya’da uzaktan çalışmayı veya İspanya dışındaki müşterilerinize  serbest çalışan (freelancer) olarak hizmet vermeyi planlıyorsanız dijital göçebeler için yeni yasayla oluşturulan Uzaktan Çalışma Vizesine başvurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta İspanyol müşterilerinize kestiğiniz fatura tutarının toplam cironuzun %20’sini geçmemesi.

Hem menşe ülkenizden hem de İspanya’dan talep edebileceğiniz için bu harika bir vize seçeneğidir. Üstelik Beckham Yasası’ndan yararlanabileceğiniz için daha az vergi (gelirinizin sadece sabit %24’ü) ödeme avantajına da sahip oluyorsunuz.

Ayrıca bu iznin aile üyelerinizi başvuruya dahil edebilme, başvurunun 20 günden daha kısa sürede sonuçlandırılma olasılığı veya 3 yıllık bir ikamet olması (2 kez yenilenebilir) gibi birçok avantajı bulunuyor.

Temel ticari koşul en az 1 yıldır faaliyet göstermekte olan bir yabancı şirket/müşteri ile başvurudan üç ay önce bir sözleşme yapılmış olması. Kişisel koşullar ise, yabancı başvuru sahibinin bir iş sözleşmesi ile veya en az İspanya’daki asgari ücretin %200’ü olan  25.920 Euro’ya sahip olduğunu kanıtlayan bir banka hesap dökümüyle maddi yeterliliğini kanıtlaması gerekiyor. Ayrıca 3 yıllık iş tecrübesine sahip veya saygın bir akademik kurumdan mezun olmalı.

Kök salma (arraigo)

Arraigo, turist vizesi ile izin verilen 90 günlük süreyi aşan yabancıların İspanya’da minimum bir süre yaşadıktan sonra yasal durumlarını düzene sokmalarını sağlayan düzenleme işlemi olarak tanımlanabilir. Şu anda her biri farklı şartlara sahip 4 farklı türü var:

1. Arraigo social

İspanya’da üst üste 3 yıldır yasa dışı olarak yaşıyorsanız ve bir iş sözleşmeniz varsa (veya yeterli ekonomik durumunuz olduğunu kanıtlayabilirseniz), sosyal arraigoya başvurabilirsiniz. Bu iş, en az asgari ücrete sahip olmalı ve haftada en az 30 saat çalışılan bir iş olmalıdır; ancak minimum sözleşme süresi gerekli değildir.

Ek olarak, olumlu bir entegrasyon raporu almanız gerekiyor. Yaşadığınız şehrin belediyesiyle yapılan bir mülakatla İspanya ile kültür ve dil bilgisi açısından  bağlılığınız olduğunu göstermeniz ve ülkedeki geçmişiniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. İspanya’da akrabalarınız varsa bu raporu almanıza gerek yok. Ayrıca belirli bir düzeyde İspanyolca ve varsa başvurduğunuz  eyaletin dilini (Katalonya’da Katalanca gibi) konuşmanız isteniyor.

2. Arraigo familiar

Bir İspanyol vatandaşıyla doğrudan bir aile bağınız (örneğin, engelli bir İspanyol vatandaşının ebeveynleri, çocukları, eşi, çocukları, yasal vasileri ve hatta bakıcıları) olduğunu kanıtlayabilirseniz, burada yaşamış olduğunuz süre ya da maddi olanaklara bakılmaksızın aile mahkemesi aracılığıyla ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu tür arraigo 5 yıl için veriliyor ve başvurunuzdan önce ülkede herhangi bir minimum süre kalmış olmanız gerekmiyor.

3. Arraigo laboral

Şu anda düzensiz bir durumdaysanız, fakat üst üste iki yıldır İspanya’da yaşıyorsanız ve yasal olarak başka birinin hesabına veya kendi adınıza (şahıs şirketi sahibi ya da autónomo olarak)  çalıştıysanız,  arraigo laboral için başvurabilirsiniz.

Başkasının yanında çalışarak bu izne başvurabilmek için 6 ay haftada 30 saat, bir yıl haftada 15 saat çalışmış olmanız gerekiyor. Ve eğer kendi hesabınıza çalışıyorsanız, İspanya’da son iki yılda en az 6 ay  ekonomik faaliyet göstermiş olmalısınız.

4. Arraigo para la formacion

En az iki yıldır İspanya’da düzensiz bir şekilde yaşıyorsanız ve belirli bir mesleki  eğitime başlamak istiyorsanız, arraigo para la formacion tam size göre. Mesleki eğitim alacağınız bölümün Çalışma İdaresi Ulusal Mesleki Nitelikler Kataloğunda listelenen işlerden olması gerekiyor.

Kursun yarı zamanlı değil, %100 yüz yüze olması gerektiğini unutmayın. 12 ay eğitim alabilirsiniz (toplam 18 aya kadar uzatılabilir), ancak okurken çalışamazsınız. Eğitiminizi tamamladıktan sonra çalışma iznine geçiş yapabilirsiniz.

Geçerli merkezlerin ve eğitimlerin listesine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

Mesleki Eğitim Merkezleri

Mesleki Eğitim Bölümleri

İspanya’ya taşınmayla ya da mevcut yasal ve finansal durumunuzla ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey varsa bize yazabilirsiniz; uzman ekibimiz size memnuniyetle yardımcı olur. Spain Experts size hem karar ve başvuru sürecinde hem de yeni yaşamınızın ilk döneminde ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya hazır.

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: