İspanya’da Yaşam Maliyeti: Ne Kadar Paraya İhtiyaç Var?

Published by

on

Net bir hedefiniz var: İspanya’ya taşınmak. Dikkate alınması gereken bir sonraki şey, yeterli bütçeniz var mı?

Bunu düşünmenin can sıkıcı olduğu bir gerçek olsa da konu ülke değiştirmeye gelince finansal analiz, mutlaka yapmanız gereken bir şey. Bu yazı ile bu işi sizin için kolaylaştırdık.

Genellikle Avrupa’nın diğer ülkelerine göre İspanya’da yaşamanın oldukça uygun olduğu kanısı yaygın. Peki bu gerçekten doğru mu? İspanya çok mu ucuz?

Bu yazıda, bir yabancı olarak İspanya’da yaşamanın finansal bedelini ve masraflarını ele alacağız. Aşağıda, İspanya’da yaşamanın GERÇEK maliyetlerini tam olarak anlamak için günlük olarak karşılaşacağınız ana unsurların bedellerini, diğer ülkelerle karşılaştırmaları ve diğer veri kaynaklarını içeren tablolar bulacaksınız.

İçerik:

İspanya’da yaşamak pahalı mı?

Hayır, Avrupa’daki diğer popüler şehirlerle karşılaştırırsanız, İspanya’da yaşamak pahalı değil. İspanyol kültürü, iş-yaşam dengesine ve gastronomiye öncelik verir; bu nedenle eğlence ve yemeğin karşılanabilir olması önemlidir.

Ayrıca, OECD verilerine bakarsak, kişi başına ortalama net düzeltilmiş hanehalkı kullanılabilir geliri, OECD ortalama seviyesinden (yaklaşık 28.000 €) 3.000 € daha azdır. İspanya’nın Avrupa’nın geri kalanından daha düşük ortalama maaşı ve daha yüksek işsizlik oranı olduğu için, mevcut yaşam maliyetleri de daha düşük.

Tabii ki farklı bölgeler fiyat aralıklarında büyük farklılıklar gösteriyor. Büyük şehirler veya başkentler, küçük sahil kasabalarından kesinlikle daha pahalı, ancak buna daha sonra değineceğiz.

İspanya’da mı yoksa Birleşik Krallık’ta mı yaşamak daha ucuz?

İspanya’da yaşamak İngiltere’den daha ucuz.

NUMBEO’ya göre Birleşik Krallık’ta tek bir kişinin kira ödemeden tahmini aylık maliyeti 820 € civarındayken, İspanya’da yaklaşık 670 €’dur. Süpermarkette ortalama bir sepetin dolması da İspanya’da daha ucuz.

Ayrıca toplu taşıma araçları rahat hareket imkanı sağlarken, araba veya motosiklet kullanmayı tercih ederseniz yakıt, özellikle mazot çok daha ucuz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla İspanya’da yaşamanın maliyeti?

İspanya’da yaşamak, ABD’de yaşamaktan çok daha ucuz. Amerika Birleşik Devletleri’nde tek bir kişinin kira ödemeden tahmini aylık masrafı 972 Euro ve bu İspanya’dakinden 300 Euro daha fazla.

Ayrıca, 2022’de ABD’nin en büyük 50 metropol bölgesindeki ortalama aylık kira gideri 1700€ civarında olarak hesaplanıyor. İspanya’da bu rakam ile tüm masraflar dahil olmak üzere tam bir ay (hatta belki iki) yaşanabiliyor.

Bu nedenle birçok ABD vatandaşı uzaktan çalışmak için İspanya’ya geliyor. İspanya’da yaşamanın daha ucuz maliyetinden yararlanırken Amerikan maaşını koruyabiliyorlar. Bu seçeneği keşfetmek istiyorsanız, dijital göçebe vizesiyle İspanya’ya taşınmak hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

İspanya’nın en pahalı yeri neresidir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi fiyatlar bulunduğunuz bölgeye göre değişiyor. Örneğin başkentte yaşamak, cüzdanınız için küçük bir kasabada yaşamaktan daha acı verici oluyor!

Genel olarak, İspanya’nın güneyinde yer alan Endülüs bölgesindeki şehirler (Malaga, Sevilla, Granada, Almeria vb.) yabancılar ve yerliler için daha ucuz. Bazı turistik noktalarda kiralar daha yüksek olsa da bu bölgede market alışverişi ve yeme-içme ve gayrımenkul fiyatları kuzeye göre çok daha ucuz. Spain Experts, Endülüs’te kurulmuş bir firmadır ve bu bölgeyi çok iyi tanıyan uzman bir ekiple çalışır.

Öte yandan, İspanya’nın kuzeyinde, özellikle Bask Bölgesi’nde (Bilbao, San Sebastián, vb.) ev kiraları Madrid veya Barselona’dakinden daha pahalı ya da eşdeğer olabiliyor.

Aşağıda, İspanya’nın en büyük iki şehrinde yaşama maliyetlerine ilişkin analizi inceleyebilirsiniz: Barselona ve Madrid.

Barselona’da yaşamanın maliyeti

Barselona, İspanya’da yaşamak için en pahalı şehir. Denize ve dağlara kolay erişimi, yeni kurulan şirketlerden oluşan gelişen bir ekosistemi ve benzer düşünen insanlardan oluşan konuksever toplulukları ile kesinlikle dünyanın en gözde cazibe merkezlerinden biri.  Öğrenciler, iş adamları ve serbest meslek sahipleri Barselona’yı daha fazla tercih ettikçe ve nüfus arttıkça, maliyetler de önemli ölçüde artıyor.

Barselona’nın yaşam maliyeti, kira endeksi ve restoran fiyat endeksi ülkedeki en yüksek değerler. Bugün bir kişinin ödeyeceği kira bedeli, 700 – 1.000 Euro arasında –ki İspanya’da asgari ücretin 1.080 Euro olduğu düşünüldüğünde bunun son derece yüksek bir rakam olduğu daha net anlaşılıyor.

Bu nedenle, Barselona’nın banliyö bölgelerinde yaşamak daha uygun olabilir. Toplu taşıma ile her yere ulaşmak mümkün ve banliyö bölgelerinden 30 dakika veya daha kısa sürede şehre ulaşılabiliyor. Giderleri azaltmak için bu öneriyi dikkate alabilirsiniz.

Madrid’de yaşamanın maliyeti

İspanya’nın başkenti olan Madrid, ülkedeki ikinci en yüksek kira oranına sahip şehir. Ancak, Madrid’de restoran fiyatlarının ve yaşam maliyetinin hala Bilbao ve Palma de Mallorca’nın altında olduğunu belirtmek gerekir.

Madrid’in iyi yanı, birçok yeşil alana ve parka sahip olması. Bu da çok fazla harcama yapmadan yaşamdan keyif almayı kolaylaştıran bir özellik. Örneğin evde yemek hazırlayıp ardından Retiro Park’ta piknik yapabilir ya da Temple of Debod’da gün batımını izleyebilirsiniz.

25 yaşına kadar olanlar, Madrid Büyükşehir sınırları içinde ayda sadece 20€ karşılığında toplu taşıma ile sınırsız seyahate izin veren şehrin “abono” kartına da başvurabiliyorlar.

Emeklilerin İspanya’da yaşayabilmesi için ne kadar paraya ihtiyacı var?

Emekliler için İspanya’nın sunabileceği çok şey var: Canlı plajlar, görkemli dağlar, şirin küçük kasabalar ve hareketli şehirler.

Buna ülkenin heyecan verici kültürü ve iyi yemekleri de eklenince İspanya, emeklilerin yaşaması için en iyi ülkelerden biri haline geliyor.

Bunu bir yabancı olarak yapabilmek için  yeterli paraya sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bugün yabancı bir emeklinin İspanya’da yaşama izni alabilmesi için yıllık IPREM’in %400’ü olan yaklaşık 28.800€ geliri olması gerekiyor. Ayrıca ek her aile bireyi için 7.200€ gelir isteniyor. Bunlar sağlandığında ilgili vizeye başvurmak mümkün oluyor.

Bu nedenle, İspanya’da yaşamayı düşünen ve AB vatandaşı olmayan bir emekliyseniz, hatta çalışmadan sadece bir yıl yurtdışında yaşamak isteyen biriyseniz, çalışma amacı gütmeyen (no-lucrativo) vize iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

İspanya’da yaşam masrafları

 Daha sonra daha fazla ayrıntıya gireceğiz ve ulaşım, yiyecek, kamu hizmetleri, kira ve eğlence harcamalarının fiyatlarına ilişkin örnekler göreceğiz.

Bu makalenin sonunda, anlamanızı ve doğru bir şekilde görselleştirmenizi kolaylaştırmak için belirli maliyet örneklerinden oluşan bir tablo da ekleyeceğiz.

İspanya ‘da bir yemeğin maliyeti nedir?

İspanyol restoranlarının iyi yanı, birçoğunun öğle yemeği için bir “günün menüsü” sunmasıdır. Yani sadece 10–12€’ya başlangıç, ana yemek, tatlı ve içecek içeren bir menü bulabilirsiniz.

Ucuz restoranlar için bir yemek genellikle 12-15 € civarındadır. Normalde bira ya da soğuk içecek 2,50-3,50€ ve kahve 1,50-3€’dur.

İspanya’da alışveriş de çok ucuz. Dışarıda yemek yerine evde yemek pişirerek çok tasarruf edebilirsiniz. Bir somun ekmeğin maliyeti ortalama 1,50 Euro’dur; 2,50 € civarında bir düzine yumurta alabilirsiniz ve 1.5 litre su veya sütün maliyeti bir avrodan daha az.

İspanya’da aylık kira ne kadar?

İspanya’da aylık kira, büyük şehirler dışında genellikle yaklaşık 400-800€ arasında değişiyor. Daha küçük kırsal şehirlerde daha düşük maliyetli olabiliyor, ancak Barcelona, Valensiya, Bilbao gibi şehirlerde bu rakam daha yüksek.

İspanya’da kira kontratı yaparken, genellikle şunun belirtildiğini görürsünüz: Masraflar dahil veya masrafsız. Masraflarınız sözleşmeye dahil ise her ay kira ve elektrik, su, çevre vergisi, aidat gibi giderler için sabit bir bedel ödersiniz. Değilse, tüketime bağlı olarak bu maliyetleri ayrıca ödersiniz.

85 metrekarelik bir dairenin aylık giderleri (su, elektrik, ısıtma, klima) ortalama 100-130€ civarındadır.

İspanya’da yabancılar için sağlık hizmetleri

İspanya’nın sağlık sistemi, evrenselliği ve eşitliği vurgulayan dünyanın en iyilerinden biridir. Ulusal Sağlık Sistemi, farklı koşullarla da olsa, nüfusun %99’unu kapsıyor. Ancak henüz ülkede SGK primi ödemeye başlamamış olan yabancıları artık kapsamıyor.

İspanyol oturma izinlerinin ve vizelerinin çoğu, ülkede tam kapsamlı özel sağlık sigortası gerektiriyor. Bu da aylık (kişi başı) yaklaşık 75-80€ tutarında.

Bununla birlikte, daha büyük sigorta şirketlerinin -özellikle öğrenciler için- ayda  50€ gibi düşük bir maliyetle daha ucuz planları olabiliyor.

İspanya’daki çeşitli harcamalar

Zorunlu ihtiyaçların yanı sıra, İspanya gibi yaşayanlara sunacak çok şeyi olan bir ülkede boş zamanımızın tadını çıkarmayı da elbette isteriz. Ayrıca, İspanya’nın siesta kültürüne verdiği önem, ülkede yaşayanlara rahatlama, hobilere zaman ayırabilme ve yeniden enerji toplama fırsatları sunuyor.

Peki bu hobi ve eğlencelerin maliyetleri ne kadar? Ayda yaklaşık 30-40 avroya spor salonuna üye olunabiliyor. Ya da bir saatliğine 10-15€’ya (yere bağlı olarak) paddle tenis kortu kiralamak mümkün.

Ayrıca sinemada bir filmi 8€ karşılığında izleyebilirsiniz. Veya 30-50€ karşılığında bir eğlence parkına gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Kişisel bakım için saç kesimi 10-50€, manikür 10-35€ ve tüm vücut masajı 45€ civarından başlıyor.

Fiyat örnekleri tablosu: İspanya’da rahat yaşamak için ne kadara ihtiyacınız var?

Aşağıda, ülkede yaşamanın gerçek maliyetlerini tam olarak anlayabilmeniz için bazı temel ölçütler ekledik:

Market

Şişe su 1,5lt

Beyaz ekmek 500gr

Pirinç 1kg

Tam yağlı süt 1lt

Yumurta 12ad

Tavuk göğüs 1kg

Soğan 1kg

Patates 1kg

Muz 1kg

0,65€

1,00€

1,20€

0,90€

2,50€

7,00€

1,40€

1,20€

1,60€

Dışarıda Yemek

Günün menüsü

Esnaf Lokantası

McDonalds Menü

Orta sınıf Lokanta

Bira 0,33lt

Coca-cola 0,33lt

Kadeh şarap

12,00€

14,00€

8,00€

25,00€

2,50€

1,30€

3,00€

Faturalar

Su

Elektrik

İnternet

20,00€

80,00€

30,00€

Muhtelif

Spor salonu aylık

Sinema Bileti

İspanyolca özel ders saatlik

Manikür

Saç kesimi

Eğlence parkı giriş

Hekim özel muayene

H&M gömlek

Hijyenik ped 12’li

30,00€

8,00€

15,00€

25,00€

25,00€

40,00€

50,00€

25,00€

1,60€

Yani İspanya’da yaşamak için aylık ne kadar para gerekiyor?

Diğer her yerde olduğu gibi İspanya’da da çok pahalı yerler veya çok uygun fiyatlı yerler gibi uç noktaları var. Ama büyük resme baktığımızda (bizim yaptığımız gibi) ve bunu Avrupa’daki diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda, İspanya’da yaşamanın maliyeti yüksek değil.

Ayrıca ülkede tasarruf etmenizi sağlayan birçok seçenek  bulunuyor. Pahalı bir restoranda yemek yemektense evde yemek yapıp sonra pikniğe gitmekten bahsetmiştik daha önce.

Diğer öneriler arasında kendinize özel bir yer tutmak yerine, paylaşımlı bir apartman dairesinde oda kiralamanız yer alıyor. Eğer okuyorsanız öğrenci yurtlarını da tercih edebilirsiniz.

Ya da taksiye veya toplu taşımaya binmek yerine yürüyerek veya bisikletle seyahat edebilirsiniz.  İspanyol şehirlerinin çoğunda bu şekilde pek çok yere ulaşabilirsiniz.

Bu nedenle ve özet olarak, tüm harcamalar (kira, su, elektrik, süpermarkette alışveriş ve eğlence) dahil olmak üzere ayda yaklaşık 1.700€ ile İspanya’da rahatça yaşayabilirsiniz. Bu rakam, diğer Avrupa ülkelerine göre nispeten daha düşük.

Unutmayın, vizelerin ve oturma izinlerinin başvuru süreciyle ilişkili ücretleri de var ve bu ücret, hangi başvuru için olduğuna bağlı olarak değişiyor.

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: