Golden Visa ve Vergi Yükümlülükleri

Published by

on

Bu kadar çok yabancı, İspanya’da oturum izni almak için ilk seçenek olarak Golden Visa –  Yatırımcı Vizesini tercih ediyorsa, bu sadece başvurunun hızından veya kolaylaştırılmış prosedürden değil, aynı zamanda büyük vergi avantajlarından da kaynaklanıyor.

Bu makalede, İspanya’da bir yatırımcı vizesi ile ödemeniz gereken vergilerin neler olduğunu ve bu iznin size sağladığı vergi tasarrufu avantajlarının tam listesini ayrıntılı olarak inceliyoruz. Bu yazıyı okuduktan sonra, sadece ödemeniz ilgili vergileri ve bunları ne zaman beyan etmeniz gerektiğini değil, aynı zamanda bu vizeyi almanın vergi açısından neden bu kadar faydalı olduğunu ve bu kadar popüler hale geldiğini de anlayacaksınız.

İspanya’da altın vizeli vergi mükellefliği

Yatırımcı vizesinin vergi avantajlarının tam listesini ve ilgili vergilerin nasıl olduğunu görmeden önce, bu vizenin sahibi olarak hangi vergi mükellefi statüsünü elde edeceğinizi anlamalısınız.

Bu çok önemlidir, çünkü bu durum hangi vergileri, hangi oranlarda ödemeniz gerektiğini tam olarak belirleyen etkendir.

İspanya’da aldığınız herhangi bir oturum iznini yenileyebilmek için vizenizin geçerlilik süresince her yılın en az 6 ayını (183 gün) burada geçirmiş olmanız gerekir. Biri hariç: yatırımcı vizesi – Golden Visa.

Bir çok ülkede olduğu gibi, İspanya’da da yılda 183 günden fazla kalan herhangi bir yabancı vergi mukimi olarak kabul edilir. Vergi açısından mukim olarak kabul edilmek, yabancılar veya göçmenlik kapsamında ikametinizden bağımsız ama yakından bağlantılıdır.

Diğer bir deyişle, ülkede yılda  183 gün kalıyor olmak sizi yasal olarak vergi mükellefi olmak durumunda bırakır.

Ancak yatırımcı vizesi, yenilemek için ülkede minimum bir süre kalmanızı GEREKTİRMEYEN tek izin olması bakımından farklıdır. Tek yapmanız gereken, İspanya’daki yatırımınızı sürdürmek ve yılda en az bir kez ülkeyi ziyaret etmek. Ne kadar kalacağınıza tamamen siz karar verebilirsiniz.

Yatırımcı vizesi, koşullarının basitliği ve başvuru sürecinin çok hızlı olmasının yanı sıra, aynı zamanda mukim olmayarak daha düşük vergi ödemenize de olanak tanır.

Bu nedenle, Golden Visa sahibi olarak hangi vergilerle karşılaşacağınızı analiz ederken 2 farklı senaryo bulacağız:

  • Yılda 183 günden daha az zaman geçiren Golden Visa sahipleri, dolayısıyla vergi idaresi açısından “yerleşik” ya da mukim olmayanlar. (no residente)
  • Ülkede 6 aydan fazla kalmak suretiyle  mukim/mükellef olanlar. (residente)

Bir sonraki bölümde, bu farklılıkları daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve vergi açısından gerçekte ne anlama geldiklerini anlayacağız.

Golden visa ile İspanya’da hangi vergiler ödenir?

İspanya topraklarında altın vizenizle ödemek zorunda kalacağınız kesin vergileri ve yüzdeleri inceleyelim. Daha önce de belirttiğimiz gibi, içinde bulunduğunuz duruma göre bir ayrım yapmalıyız:

Mukimler için yatırımcı vizesi vergi yükümlülükleri

Yatırımcı iznini aldıysanız ve İspanya’da yılda 183 günden fazla kalıyorsanız, yetkililer sizi bir vergi mukimi olarak kabul edecektir.

Her şeyden önce, bu, dünya çapında elde ettiğiniz tüm gelirler üzerinden gelir vergisi ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, hem İspanya’da hem de başka herhangi bir ülkede elde edilen geliri içerir.

Ve bu gelir vergisini (IRPF) yaşadığınız özerk bölgeye  göre değişmek kaydıyla %17 ile %50 arasında  artan oran üzerinden ödersiniz.

IRPF – Gelir vergisi ne zaman ödenir?

Her yıl Nisan’dan Haziran’a kadar tüm mükellefler gelir beyannamesi vermekle yükümlüdür. Beyanname değerlendirmesine göre Vergi Dairesi ya da muhasebeciniz size ödemeniz gereken tutarı bildirir.

Bir yatırımcı IRPF dışında hangi vergileri öder?

Kişisel gelir vergisine ek olarak dikkate alınması gereken 2 vergi daha vardır:

  1. Gayrimenkul ya da şirket hissesi gibi varlıklarınızı sattıktan sonra %19 ile %23 arasında değişen bir tür fayda sağlamanız durumunda sermaye kazançları üzerinden alınan vergi
  2. %0,2 ile %2,5 arasında değişen ve yüksek değerli varlıklara uygulanan servet vergisi. Bölgeye göre değişen önemli muafiyetleri vardır. Örneğin, Katalonya’da 500.000 avronun altındaki miktar muaftır. (Endülüs’te yatırım yapmayı düşünenler için yazının sonunda harika bir haberimiz var!) 

Peki gelirimi elde ettiğim ülkede zaten vergi ödemişsem İspanya’da ikinci kez vergi öder miyim?

Çifte vergilendirme anlaşmaları sayesinde, hayır. İspanya’da yalnızca bir kez vergi ödersiniz ve bir kesinti alırsınız. Ancak bu oldukça karmaşık bir konudur ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız uzman bir muhasebeci ile görüşmenizi öneririz. Size yardımcı olmamızı isterseniz sayfanın sonuna yorum bırakabilir ya da bize yazabilirsiniz.

Mukim olmayanlar için yatırımcı vizesi vergi yükümlülükleri

Altın vizenizi aldıysanız ancak ülkede yılda 6 aydan az kalıyorsanız, size müjde. Vergi açısından mukim olmayan (no residente) olarak kabul edileceğiniz için, tasarruf etmenize yardımcı olacak bazı vergi avantajlarından yararlanacaksınız.

Bu durumda, yine de sizi ilgilendirecek 2 ana vergi var: mukim olmayanlar (no residente)  gelir vergisi ve varlık (servet) vergisi.

Yerleşik/ mukim olmayan gelir vergisi

İlk olarak, normal gelir vergisi ödemek yerine, yerleşik olmayanların gelir vergisini ödemeniz gerekecek. Daha da iyisi, çifte vergilendirme anlaşmaları sayesinde, bu vergiyi büyük ihtimalle yalnızca mülkünüzle ilgili bir gelir söz konusu  olduğunda ödemek zorunda olacaksınız. 

Şöyle ki;

Kesin vergi oranları, gayrimenkulünüzü sadece İspanya’ya geldiğinizde bizzat mı kullandığınıza yoksa gelir amaçlı kiralıyor mu olduğunuza bağlı olarak değişir.

Mülkünüzü yıl içinde kiralarsanız, üç ayda bir elde ettiğiniz kira gelirinin %24’ünü ödersiniz.

Mülkü sadece kişisel olarak kullanıyorsanız, o zaman daire veya evin kadastro değerinin %24’ü ile %1,1 veya %2’si (son revizyonun ne zaman yapıldığına bağlı olarak) çarpılarak elde edilen yıllık bir ücret ödersiniz.

Servet vergisi

Mülkün satın alma fiyatının 700.000 Euro’dan fazla olması durumunda, servet vergisi ödemek zorunda kalacaksınız. 700.000€’luk bu limitin, mülkün bulunduğu eyalete göre değişebileceğini unutmayın.

Kesin oranlar evin değerine bağlı olarak %0,2 ile %2,5 arasında değişir ve eğer varsa ev kredisi bu vergiden düşülür.

GÜZEL BİR HABER: Endülüs Yerel Hükümeti 2023 yılı itibariyle Servet vergisini tamamen kaldırdı!

2022 yıl sonunda alınan bir kararla, Endülüs Eyalet Hükümeti, mukim olsun olmasın, bu yıldan itibaren kendi sınırları dahilindeki hiçbir varlık sahibinden servet vergisi almayacağını duyurdu.

Bu da hem düşük gayrimenkul fiyatları ve kazanç fırsatları hem de havası ve yaşam tarzı ile halihazırda yabancı yatırımcıların gözdesi olan güney sahillerini daha da cazip hale getirdi.

Şu an için İspanya genelinde bu vergiyi sadece Endülüs ve Madrid kaldırmış bulunuyor.

Eğer siz de yakın zamanda İspanya’da bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız, Spain Experts ekibi olarak size kendi bölgemiz olan Endülüs’ün sunabileceği fırsatlar hakkında bilgi vermeyi çok isteriz. İspanya’ya yerleşmek ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Spain Experts size hem karar ve başvuru sürecinde hem de yeni yaşamınızın ilk döneminde ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olmaya hazır. 

Create a website or blog at WordPress.com

%d blogcu bunu beğendi: